Nis rinumërimi në Kosovë, kryetarja e KQZ-së flet për votat e pavlefshme në Euronews Albania

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Valdete Daka tha në një intervistë për Euronews Albania se deri në fund të kësaj jave do të përfundojë gjithë rinumërimi në 494 vendvotime dhe do të fillojë numërimi i votave me kusht dhe votave të emigrantëve.

“Së shpejti, nëse nuk ka ndonjë çështje e cila mund të na dalë rrugës do të mund edhe t’i shpallim rezultatet përfundimtare, që i hap pastaj rrugë dhe certifikimit të rezultateve,” – tha Daka.

Ndërkohë që sa i takon votave të pavlefshme Daka tha se kjo ka ndodhur për disa arsye, një prej tyre dhe prej faktit se kanë votuar individë të cilët nuk janë regjistruar më parë.

Kryetarja e KQZ-së  tregoi se nga dikush në Prokurorinë Speciale të Kosovës është bërë një kallzim penal për hetimin e disa votave dhe mbi bazën e atij kallëzimi Prokuroria është duke zhvilluar hetimet, për të cilat momentalisht, Daka nuk mund të jepte asnjë informatë.

Ajo sqaroi se nuk ka të bëjë fare as me institucionin e KQZ-së as me mënyrën si procedohet por me disa persona që kanë tentuar të votojnë në mënyrë të paligjshme.

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve pasditen e djeshme filloi procesi i rinumërimit të 494 vendvotimeve, që u takojnë komunave të ndryshme.

Në 370 vendvotime, te formularët e rezultateve të kandidatëve, është vënë re se kandidati ka më shumë vota se subjekti politik dhe në raste të caktuara të gjithë kandidatët kanë më shumë vota se subjekti politik.

Në 83 vendvotime të tjera, gjatë krahasimit të votave të subjekteve politike me votat e kandidatëve, rezulton se subjekti nuk ka vota, ndërsa kandidati apo kandidatët kanë vota dhe anasjelltas.

 

Lexoni gjithashtu: 

Kryeministri apo presidenti? Juristi Palushi: Kushtetuta e Kosovës nuk e përcakton radhën

Qeveri e re në Kosovë, por probleme të vjetra, familjarët kërkojnë informacione se ku janë groposur viktimat e luftës

”I ka ndarë rrugët me LDK-në”, Alma Lama mohon rikthimin e Vjosa Osmanit pas largimit të Mustafës


 

Etiketimet

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

TË FUNDIT

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

Abazoviç duhet të dorëhiqet, ish-këshilltari: Tregoi papjekuri politike

Vasel Camaj, ish-këshilltar politik i Dritan Abazoviç tha se kryeministri shqiptar i Malit të Zi ka treguar shumë herë papjekuri politike, pasi nuk ka arritur ta...

Putin dhe XI në G20, samiti i parë global që kur Rusia pushtoi Ukrainën

Presidenti kinez Xi Jinping dhe ai rus Vladimir Putin kanë në plan të marrin pjesë në samitin e grupimit G20, që zhvillohet në nëntor...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?