Abazoviç i përgjigjet Beogradit për “Srebrenicën”: Mali i Zi është shtet i pavarur, vendos vetë për fatin e tij

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Partia pro ruse, Fronti Demokratik, vuri në dukje se shumica aktuale parlamentare në Mal të Zi nuk ekziston më, duke paralajmëruar bojkotimin e parlamentit dhe krizën qeveritare në vend që mund të çojë edhe në zgjedhje të parakohshme.

Përfaqësuesit e kësaj partie theksuan se “votimi për rezolutën e Srebrenicës, e cila nuk u votua as nga Parlamenti i Bosnje-Hercegovinës, është në dëm të popullit serb dhe republikës serbe”.

Edhe autoritetet e Beogradit reaguan ashpër ndaj vendimeve të ndërmarra në parlamentin e Malit të Zi. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç iu drejtua popullit serb në Mal të Zi, duke thënë se “rezoluta e miratuar është kundër interesave të Serbisë, por serbët në Mal të Zi duhet ta mbajnë kokën lart”.

Ndërsa ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksandar Vulin shkoi dhe më tej duke thënë se do të kërkojë që deputetëve malazezë të cilët votuan për rezolutën t’u ndalohet hyrja në Serbi.

Kryeministri aktual i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç ka dhënë propozimin për shkarkimin e ministrit të Drejtësisë, Vladimir Leposaviç, pasi ai nuk pranoi të jepte dorëheqjen.

Ai tha se ministri duhet të fliste rreth Srebrenicës në frymën e politikës së qeverisë.

Kryeministri Krivokapiç, edhe pse e cilësoi si të panevojshëm miratimin e rezolutës për Srebrenicën, akuzoi partinë pro ruse, Fronti Demokratik, se në bashkëpunim me Beogradin ka për qëllim rrëzimin e qeverisë aktuale të Malit të Zi.

Qëndrimeve nga Beogradi iu është përgjigjur zëvendëskryeministri, Dritan Abazoviç i cili i ka kujtuar Beogradit se Mali i Zi është shtet i pavarur dhe vendos vet për fatin e tij.

“Unë u bëj thirrje të gjithë aktorëve që të heqin qafe nacionalizmin, armiqësinë dhe të kaluarën, sepse kjo nuk na ka sjellë asgjë të mirë. Le të jemi të përkushtuar në zgjidhjen e problemeve dhe ndryshimin e së ardhmes. Unë jam gati për dialog me kolegët dhe kjo është shumë e nevojshme për momentin”, – ka thënë Abazoviç.

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkoi javën e kaluar ministrin e Drejtësisë, të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviç, për shkak të qëndrimit të tij mohues ndaj gjenocidit në Srebrenicë dhe miratoi një rezolutë që ndalon mohimin e gjenocidit atje.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


 

Etiketimet

Në Tiranë kam njerëz që i quaj familje, thotë studentja serbe

Nevena Zhivançeviç, studentja serbe që studion gjuhën shqipe në fakultet tha se lidhja e saj me këtë gjuhë është shumë e madhe. Në një intervistë për...

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë

Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë se shqipen e kanë dëgjuar fillimisht nga këngët. Në një...

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Bujanoci: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

TË FUNDIT

Në Tiranë kam njerëz që i quaj familje, thotë studentja serbe

Nevena Zhivançeviç, studentja serbe që studion gjuhën shqipe në fakultet tha se lidhja e saj me këtë gjuhë është shumë e madhe. Në një intervistë për...

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë

Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë se shqipen e kanë dëgjuar fillimisht nga këngët. Në një...

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Bujanoci: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?