21% e qytetarëve të RMV-së besojnë se do hyjnë në BE deri në 2025

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shtyrja e nisjes së bisedimeve të Maqedonisë se Veriut me Bashkimin Europian ka sjellë rënie të besimit të qytetarëve te unioni europian.

Në një studim të fundit të kryer nga Këshilli Rajonal i Bashkëpunimit, mbështetja për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian ka pësuar rënie në 53%, nga mbi 70% që ka qenë më parë.

Në nivel të Ballkanit Perëndimor, 63% e të anketuarve mbështesin anëtarësimin në BE, ndërsa 8% janë kundër. Qëndrim neutral kanë 27%.

Nga të anketuarit në Maqedoninë e Veriut, 21% besojnë që vendi do të bëhet anëtare e BE-së deri në vitin 2025, 31% deri në vitin 2030, kurse 31% të tjerë besojnë se vendi asnjëherë nuk do të pranohet në BE.

Maqedonia e Veriut mori rekomandim për nisjen e bisedimeve në prill të vitit 2018, por u bllokua, pasi Shqipëria nuk kishte plotësuar kushtet.

Së fundi, Bullgaria bllokoi anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut e për rrjedhojë dhe të Shqipërisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

Isufi: Pedagogët s’blejnë dot as një botim shkencor, më 17 tetor bojkot i plotë

Ardian Isufi pedagog thotë se pedagogët kërkojnë një rritje me 30 dhe 20 për qind të pagave, të krahasueshme me vendet e rajonit. Në emisionin...

Elon Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter

Miliarderi Elon Musk ka ndryshuar sërish mendjen rreth blerjes së Twitterit, dhe tani ka deklaruar se është i gatshëm të vazhdojë me procedurat për...

Zjarr në një magazinë bujqësore në Korçë

Një magazinë me produkte bujqësore në Petrushë, Korçë ka marrë flakë. 2 zjarrfikëse të Pogradecit dhe 1 e Maliqit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për...

TË FUNDIT

Isufi: Pedagogët s’blejnë dot as një botim shkencor, më 17 tetor bojkot i plotë

Ardian Isufi pedagog thotë se pedagogët kërkojnë një rritje me 30 dhe 20 për qind të pagave, të krahasueshme me vendet e rajonit. Në emisionin...

Elon Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter

Miliarderi Elon Musk ka ndryshuar sërish mendjen rreth blerjes së Twitterit, dhe tani ka deklaruar se është i gatshëm të vazhdojë me procedurat për...

Zjarr në një magazinë bujqësore në Korçë

Një magazinë me produkte bujqësore në Petrushë, Korçë ka marrë flakë. 2 zjarrfikëse të Pogradecit dhe 1 e Maliqit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për...

Koreja e Jugut dhe SHBA lëshojnë raketa në përgjigje të Koresë së Veriut

Ushtria e Koresë së Jugut ka kërkuar falje pasi një lëshim i dështuar i raketës gjatë një stërvitjeje të përbashkët me Shtetet e Bashkuara...

Angelina Jolie akuzon Brad Pitt për abuzim në avionin privat

Angelina Jolie ka paraqitur dokumente gjyqësore duke akuzuar ish-bashkëshortin Brad Pitt se e kishte sulmuar atë dhe fëmijët e tyre në gjendje te dehur...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?