Rama, Vuçiç dhe Zaev nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi mes vendeve në nismën Open Balkan

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Forumi Ekonomik për Bashkëpunim Rajonal në Shkup përmbyllet me nënshkrimin e një marrëveshje dhe dy memorandume bashkëpunimi mes Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Rama, Vuçiç dhe Zaev në konferencën përmbyllëse të Forumit shpallën emrin e ri Open Balkan të nismës që synon heqjen e kufijve dhe burokracive mes vendet të Ballkanit Perëndimor, në përfitim të lëvizjes së mallrave, shërbimeve dhe kapitalit.

E njohur më herët si Mini-Shengeni Ballkanik, nisma ka nxitur debat mes vendeve të Ballkanit, ku Kosova, Mali i Zi dhe Bosnje-Hercegovina nuk janë angazhuar ende.

“Vendet tona po ecin në të njëjtin shteg, ndajmë të njëjtin vizion, vlerat europiane. Kjo nismë e Ballkanit të Hapur është platforma për të cilën ka nevojë rajoni” u shpreh në mbyllje të Forumit, kryeministri i RMV, Zoran Zaev.

Rama komentoi se kishin firmosur një marrëveshje “për të qenë bashkë në çdo rast” dhe shtoi se “ky është shpirti i kësaj nisme”.

Për presidentin serb, marrëveshjet e nënshkruara ishin të kënaqshme dhe mundësojnë udhëtimin Tiranë-Beograd pa pengesa.

“Së bashku mund t’i bëjmë gjërat pakrahasimisht më mirë se të vetëm,” deklaroi Vuçiç në ton përbashkues, ndërsa shtoi se rezultatet do të jenë më të dukshme në muajt në vijim.

Kosova, një çështje jashtë agjende

Deklaratat e Kosovës se nuk refuzon t’i bashkohet nismës, të cilën e quajti “Iniciativa e Novi Sadit” përbënë një temë jashtë agjende për Forumin, ku liderët u pyetën nga gazetarët për koment.

Kryeministri shqiptar në mbyllje të konferencës e ashpërsoi retorikën e tij kur deklaroi se:

“Më 1 janar të 2023 do të kemi mes vendeve tona zero sekonda pritje të kufi, të tjerët janë të mirëseardhur të vijnë dhe të na bashkëngjitjen. Nëse vijnë askush si pengon. Boll me këtë na ftuan, s’na ftuan. Ishin në Tiranë të gjashta vendet për të diskutuar dhe aty diferenca ishte e qartë disa duan, disa s’duan.”

E pyetur sot nga Euronews Albania, zyra e kryeministrit të Kosovës mohoi të ketë marrë ftesë zyrtare për Forumin.

Presidenti serb tha se “Kushdo që dëshiron të bëhet pjesë janë të mirëpritur”, mendim ky që e përforcoi dhe Zaev.

LEXONI GJITHASHTU:

Rama, Vuçiç dhe Zaev mblidhen për ekonominë e Ballkanit, asnjë ftesë për Kosovën, Bosnjën dhe Malin e Zi

Rama nxit fqinjët t’i bashkohen ‘Shengenit Ballkanik’, Kosova mohon të jetë ftuar zyrtarisht

Në 2023 nuk do të ketë kufij mes Shqipërisë-RMV-Serbisë, thotë Vuçiç

Rama nga Shkupi: Bashkimi rajonal na afron më shumë me BE

Zaev: Në Shkup po fryn sot një erë e re e bashkimit rajonal

 


 

Etiketimet

Elon Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter

Miliarderi Elon Musk ka ndryshuar sërish mendjen rreth blerjes së Twitterit, dhe tani ka deklaruar se është i gatshëm të vazhdojë me procedurat për...

Zjarr në një magazinë bujqësore në Korçë

Një magazinë me produkte bujqësore në Petrushë, Korçë ka marrë flakë. 2 zjarrfikëse të Pogradecit dhe 1 e Maliqit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për...

Koreja e Jugut dhe SHBA lëshojnë raketa në përgjigje të Koresë së Veriut

Ushtria e Koresë së Jugut ka kërkuar falje pasi një lëshim i dështuar i raketës gjatë një stërvitjeje të përbashkët me Shtetet e Bashkuara...

TË FUNDIT

Elon Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter

Miliarderi Elon Musk ka ndryshuar sërish mendjen rreth blerjes së Twitterit, dhe tani ka deklaruar se është i gatshëm të vazhdojë me procedurat për...

Zjarr në një magazinë bujqësore në Korçë

Një magazinë me produkte bujqësore në Petrushë, Korçë ka marrë flakë. 2 zjarrfikëse të Pogradecit dhe 1 e Maliqit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për...

Koreja e Jugut dhe SHBA lëshojnë raketa në përgjigje të Koresë së Veriut

Ushtria e Koresë së Jugut ka kërkuar falje pasi një lëshim i dështuar i raketës gjatë një stërvitjeje të përbashkët me Shtetet e Bashkuara...

Angelina Jolie akuzon Brad Pitt për abuzim në avionin privat

Angelina Jolie ka paraqitur dokumente gjyqësore duke akuzuar ish-bashkëshortin Brad Pitt se e kishte sulmuar atë dhe fëmijët e tyre në gjendje te dehur...

Raportet ruso-serbe do dobësohen pas fitores së Perëndimit e Ukrainës, thotë Kamberi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se raportet mes Serbisë dhe Rusisë, do dobësohen pasi Perëndimi është i bashkuar dhe Ukraina...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?