Lajçak në Serbi: Presim të zbatohen të gjitha marrëveshjet e dialogut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, në një takim me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç të mërkurën, tha se shtetet e unionit presin që të dyja palët të zbatojnë të gjitha gjërat për të cilat janë marrë vesh gjatë dialogut të zhvilluar në dhjetë vjetët e fundit.

Sipas një njoftimi të publikuar nga Presidenca serbe, Lajçak tha se do të vazhdojë të angazhohet për vazhdimin e dialogut nën ndërmjetësimin e BE-së, pa vonesa të mëtejme.

Ndërkaq, në një postim në Twitter, Lajçak tha se ka biseduar me Vuçiçin për të gjitha çështjet që aktualisht janë në agjendë, përfshirë edhe për takimin e ri të nivelit të lartë.

Vuçiç dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti për herë të fundit janë takuar në kuadër të dialogut në korrik të vitit 2021.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kush është fajtor për ‘sabotimin’ e tubacioneve ruse?

Rrjedhjet masive që shpërthyen papritur në tubacionet e gazit të Rrjedhës Veriore, që kalojnë nga Rusia për në Evropë nën Detin Baltik, kanë bërë që...

Liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit takohen në Pragë me ndërmjetësimin e BE

Këshilli Evropian tha se liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit janë takuar në samitin e Pragës dhe kanë rënë dakord për një mision civil të...

Ngjela tregon pse iu ndalua Metës pjesëmarrja në Kongresin e PES-së

Avokati Spartak Ngjela u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se kreut të Partisë së Lirisë Ilir Meta iu ndalua pjesëmarrja në Kongresin...

TË FUNDIT

Kush është fajtor për ‘sabotimin’ e tubacioneve ruse?

Rrjedhjet masive që shpërthyen papritur në tubacionet e gazit të Rrjedhës Veriore, që kalojnë nga Rusia për në Evropë nën Detin Baltik, kanë bërë që...

Liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit takohen në Pragë me ndërmjetësimin e BE

Këshilli Evropian tha se liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit janë takuar në samitin e Pragës dhe kanë rënë dakord për një mision civil të...

Ngjela tregon pse iu ndalua Metës pjesëmarrja në Kongresin e PES-së

Avokati Spartak Ngjela u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se kreut të Partisë së Lirisë Ilir Meta iu ndalua pjesëmarrja në Kongresin...

Çmimi energjisë, ERE: Hiqet fasha 800 kwh për tetorin

Çmimi i energjisë elektrike për muajin tetor nuk do të ndryshojë, ndërsa përgjatë këtij muaji do të do të rishikohet situata dhe do të...

Pse Princi Harry dhe Elton John po padisin tabloidin e njohur

Princi Harry i Britanisë së Madhe dhe këngëtari Elton John janë në mesin e disa figurave publike që kanë paditur botuesin e gazetës Daily...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?