Rriten çmimet e produkteve bazë në RMV

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Maqedoninë e Veriut çmimet e produkteve bazë vazhdimisht janë duke u rritur pavarësisht tentativave të autoriteteve që të amortizojnë gjendjen e tregut me masa të ndryshme kufizuese apo lehtësuese për bizneset.

Vaji, sheqeri, mielli janë produktet që kanë pësuar më së shumti rritje, por edhe produkte të tjera si vezët apo qumështi kanë rritje të ndjeshme.

Qytetarët që Euronews Albania i takoi në një prej marketeve më të frekuentuar në Shkup, kanë shumë vështirësi për t’i përballuar këto rritje, sidomos për shkak se në shumicën e rasteve vetëm kryefamiljari sjell pagë në shtëpi.

Por këtë periudhë ka pasur edhe keqpërdorime në kurriz të qytetarëve. Vaji nuk nxirrej fare në shitje dhe ruhej nëpër depo, apo blihej më lirë dhe shitej më shtrenjtë nga shitës të ndryshëm, por ka pasur edhe raste të blerjes masive të qytetarëve të cilët janë frikësuar se do të ngelin pa furnizim. Prej kësaj qeveria ka vendosur që të mos ketë mundësi për blerje të më shumë se dy litrave vaj për person.

Sipas llogaritjes së Sindikatave të Maqedonisë së Veriut, një familje me katër anëtarë në Maqedoninë e Veriut ka nevojë për rreth 600 euro për të blerë gjërat elementare për ushqim, higjienë dhe gjëra të tjera bazike.

Për vetëm tre muajt e parë të këtij viti rritja  e shportës konsumatore është mbi 20 euro.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Abazoviç duhet të dorëhiqet, ish-këshilltari: Tregoi papjekuri politike

Vasel Camaj, ish-këshilltar politik i Dritan Abazoviç tha se kryeministri shqiptar i Malit të Zi ka treguar shumë herë papjekuri politike, pasi nuk ka arritur ta...

Putin dhe XI në G20, samiti i parë global që kur Rusia pushtoi Ukrainën

Presidenti kinez Xi Jinping dhe ai rus Vladimir Putin kanë në plan të marrin pjesë në samitin e grupimit G20, që zhvillohet në nëntor...

Kosova s’është Katalonja, Kurti: Spanja nuk duhet të krahasohet me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për gazetën spanjolle El Pais se Spanja duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës për të vërtetuar...

TË FUNDIT

Abazoviç duhet të dorëhiqet, ish-këshilltari: Tregoi papjekuri politike

Vasel Camaj, ish-këshilltar politik i Dritan Abazoviç tha se kryeministri shqiptar i Malit të Zi ka treguar shumë herë papjekuri politike, pasi nuk ka arritur ta...

Putin dhe XI në G20, samiti i parë global që kur Rusia pushtoi Ukrainën

Presidenti kinez Xi Jinping dhe ai rus Vladimir Putin kanë në plan të marrin pjesë në samitin e grupimit G20, që zhvillohet në nëntor...

Kosova s’është Katalonja, Kurti: Spanja nuk duhet të krahasohet me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për gazetën spanjolle El Pais se Spanja duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës për të vërtetuar...

17-vjeçari shqiptar fiton 3 medalje ari në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes

Peshëngritësi shqiptar 17-vjeçar, Ertjan Kofsha ka fituar 3 medalje ari në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes për moshat U-15 dhe U-17, që po mbahet në...

Aksidentet në ujë, disa të paralizuar mes drejtuesve të motorëve e skafeve

Motorët e ujit dhe varkat nuk po dëmtojnë vetëm pushuesit e tjerë, por dhe drejtuesit e tyre. Në spitalin e traumës është shtuar dhe numri...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?