Borrell mbledh liderët e rajonit në një darkë jozyrtare bë Bruksel

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Joseph Borell do të mbledhë në një darkë jozyrtare në Bruksel liderët e Ballkanit Perëndimor, të mërkurën. Këtë e konfirmoi Zëdhënësi i BE-së Peter Stano.

Stano tha se gjatë darkës do të diskutohet për të ardhmen e rajonit dhe sfidat kryesore me të cilat ky i fundit po përballet.

“Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë Josep Borell vazhdon traditën e ftesës së liderëve të Ballkanit Perëndimor në një darkë joformale dy herë në vit, për të diskutuar të ardhmen e rajonit dhe sfidat kryesore me të cilat rajoni po përballet. Sfidat përfshijnë situatën në rajon, marrëdhëniet BE-Ballkani Perëndimor, pritshmëritë për anëtarësim në BE dhe kontekstin më të gjerë gjeopolitik”, tha Stano.

Ndonëse pjesëmarrja në darkë është në nivel presidentësh apo kryeministrash, nuk dihet nëse do të jenë të pranishëm kryeministri i Kosovës Albin Kurti apo presidentja Vjosa Osmani, pasi të dy ndodhen në SHBA.

Ndërkohë, presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka konfirmuar se do të jetë i pranishëm në Bruksel, me ftesë të Josep Borellit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?