Meshë e përbashkët RMV-Serbi, shënohet fundi i përçarjes 55 vjeçare

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kisha ortodokse e Serbisë ka njohur autonominë e kishës së Maqedonisë së Veriut duke u dhënë fund mosmarrëveshjeve 55-vjeçare. Dje autoritet më të larta fetare kanë mbajtur një meshë të përbashkët.

Kisha Ortodokse serbe ka njohur autoqefalinë e asaj maqedonase, duke shënuar zyrtarisht fundin e përçarjes 55 vjeçare mes dy kishave.

Të martën u mbajt mesha e përbashkët mes besimtarëve ortodoksë maqedonas dhe serbë, që pason meshën e mbajtur në Serbi mes dy popujve.

Vendimin për bashkimin e kishave e përshëndeti kryetari i Kishës Ortodokse Maqedonase, kryepeshkopi Stefan.

“Arritëm ta dëgjojmë lajmin e dëshiruar prej shumë vitesh. Ju falënderojmë në emër të të gjithë besimtarëve ortodoks. Për 55 vjet ulëm dhe pritëm në verandë dhe nuk gjetëm njeri që të kujdesej për ne. Pastaj na u afrua një burrë tjetër, vëllai ynë, shërbëtori i sotëm, Shenjtëria e Tij Patriarku serb Porfir”, tha Kryepeshkopi Stefan i Kishës Ortodokse Maqedonase.

Shpallja e vendimit për njohje të kishës maqedonase nga ajo serbe u prit me duartrokitje të gjata nga besimtarët që ndodheshin brenda dhe rreth Katedrales “Shën Klimenti i Ohrit”.

Ata ishin në numër të madh për këtë eveniment.

Vendimin e Kishës Ortodokse Serbe e kanë përshëndetur gjithë figurat kryesore në shtet si presidenti, kryeministri, ministrat e opozita.

“Gëzohemi së bashku me të gjithë të krishterët ortodoksë në vendin tonë për lajmin historik me të cilin Kisha Ortodokse Maqedonase dhe Kryepeshkopata e Ohrit fiton autoqefalinë. Është një ditë e madhe historike ku nderojmë edhe vëllezërit e shenjtë Kiril dhe Metodi, për të fituar autoqefalinë” , tha Kryeministri i RMV-së, Dimitar Koçaveski.

Rruga deri tek autoqefaliteti i plotë i Kishës Ortodokse Maqedonase kalon nëpërmjet asaj Serbe, që është kisha amë e saj, pastaj ajo duhet të marrë miratimin e të gjithë kishave të tjera ortodokse.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?