Do të angazhohem për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE, thotë Scholz

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kancelari gjerman, Olaf Scholz tha se do të angazhohet për integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp nga Shkupi me kryeministrin maqedonas Dimitar Kovaçevski, Scholz u shpreh se për Gjermaninë, Ballkani Perëndimor është me rëndësi strategjike.

“Ballkani Perëdimor për Gjermaninë është me rëndësi strategjike dhe unë angazhohem për pranimin e këtij rajoni në Bashkimin Europian. Do doja të theksoja se Gjermania është serioze për integrimin e vendeve të rajonit”, deklaroi kancelari.

Scholz shtoi se duhet të hapen negociatat të cilat u premtuan nga Bashkimi Europian dy vite më parë.

Kancelari po zhvillon një vizitë dy ditore në Ballkanin Perëndimor. Ditën e djeshme, kancelari vizioi Kosovën dhe Serbinë.

Pas Maqedonisë së Veriut, ai do të udhëtojë drejt Bullgarisë.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

TË FUNDIT

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...