Kryeministrja e Serbisë: Në Kosovë nuk ka ndodhur gjenocid

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç ka deklaruar se në Kosovë nuk ka ndodhur gjenocid gjatë luftës në vitin 1999.

Pyetur nga gazetari i “Euronews Albania”, Bejnamin Arifi në Forumin e Prespës për Dialog, për viktimat e luftës në Kosovë, ajo është shprehur se numrat që përmenden vazhdimisht nuk ekzistojnë, sepse sipas saj, krimet nuk kanë ndodhur.

“Në Kosovë dhe Metohi nuk ka ndodhur gjenocid. Nuk ka asnjë dënim apo rast që lidhet me këtë gjë. Territori i Kosovës dhe Metohisë deri sot është një prej territoreve post konflikti me më së paku persona të kthyer nga gjithë zonat e pas luftës në botë. Në vitin 2014 kishte një masakër. U rrënuan kisha e manastire, u vranë 8 serbë dhe janë dëbuar thuajse gjithë serbët nga territori i jugut të Ibrit, është bërë pastrim etnik i qyteteve. Prishtina, Gjilani, Gjakova dhe të tjerë”, tha Brnabiç.

Pak javë më parë, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç bëri betimin për mandatin e tij të dytë presidencial, ku theksoi se do e mbronte Kosovën dh e Metohinë që i cilësoi si pjesë të territorit të Serbisë.

LEXONI GJITHASHTU

14 COMMENTS

 1. Kjo vajze e mire po ashtu si kryeministri yne i mire e kane kuptuar qe te mohosh te verteten eshte teknike. Per sa kohe rrijme dhe i shohim kur na e perplasin gjenjeshtren ne fytyre dhe nuk reagojme atehere kot qe egzistojme, pasi kjo do te rindodhe vazhdimisht. Paqja qofte me shpirtrat e atyre qe kane rene se per ne si popull aha ferra ka mare uraten

 2. oo sod i kan qel syt keta te tonet qe i ka kap evropa se kishim nej edhe me dekada qeshtu po gjyna pi atyne qe dhan jeten per liri edhe fal ushtrijes shqiptare qe luftuan me aq sa munden e ishalla poe humbim serbien

 3. Kjo lesbjene nuk ka dit edhe qe ka pas luft ksaj si i thoj ashtu bon kjo nuk ka ftyr shi si eshte as mashkull as femer gjini asnjese qka pritni prej saj te flet! Sebia kurr nuk e ka pranuar fain dhe te verteten ky popull eshte gjithnje mashtrus?….

 4. Qka te thuashe,duhet te dine ata edhe ne se spo e dine.
  Qe Kosova kurre e tyne su kane,as dje sot e kurr ata sjan normal.
  As kishat duhet me ju tregu.
  Nderkomtarve.
  Qe mi ruejt kane,ata duhet ik shku ne Serbi,e mi lane aty kishen e token.
  TOON.

 5. Kur ta perserish rrenen gjithmone menon se osht e vertet i thojn kesaj! Serbia gjithmon historin e ka shkru me rrena po hiqmu kesaj lope te smute!

 6. kur politikanet ton jane budall lujn me neve serbia edhe europa.
  as dokumentar as film sjan n gjendje me bo per luften ne kosov mare duhet mena ardh niher neve si skena respekt per veteranet e uck per (do) fmit e deshmorve si skan buk me honger.
  pse jena na budall njerz si nuk ja dojna tmiren njoni tjetrit.
  pse kena inati jena ktu ne ket gjendje kan lujt turki e serbia me neve e sot e kan mush xhamia europa islamist nuk don e rini pa viza qe sa vjet shtet i vetum n europ.
  ani mo ne maqedoni kejt talibana jan bo paguj maqedoni hoxhallart po na skena men me menu.
  e zgata pak po edhe dishka kam me shtu pse se skan votu n parlament t serbies per gjykat speciale den haag ? po na kejt shka na thot europa po bajna e apet kerkun sjena politikant pa shkoll i kena mfalni thaci o njeri historik gjynah po kalbet ne burg e nuk jena n gjendje me bo protesta edhe pse nuk ka shkoll thaqi.
  po albini tu pi hashish kunder uck marre marre

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...