Eksperti serb Vejvoda: Kurti dhe Vuçiç të kapin demin prej brirësh

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Duhet vullnet politik dhe lidership i fortë për të njohur pavarësinë e Kosovës, gjë që sa më shpejt të ndodhë aq më mirë do të jetë për të dyja vendet. I këtij mendimi është eksperti serb Ivan Vejvoda, anëtar i përhershëm i Institutit për Shkencat Humanitare në Vjenë.

Në një intervistët për programin “Balkans Debrief” me gazetaren Ilva Tare, Vejvoda tha se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë ka zgjatur për shumë kohë dhe në periudhën e fundit nuk ka ecur përpara. Megjithatë, eksperti i çështjeve ndërkombëtare u shpreh kundër atribuimit të fajit.

“Përcaktimi i fajit shkon përtej çështjes. Mendoj se u takon liderëve të Ballkanit, kryeministrit Kurti dhe presidentit Vuçiç të kapin demin prej brirësh, nëse mund ta themi kështu, pasi bota po lëviz. Gjëra të shumta po ndodhin”, tha Ivan Vejvoda, Instituti për Shkencat Humanitare, Vjenë.

Në këto kushte, shtoi Vejvoda, nuk është mirë që dy vendet të mbeten në një situatë status quo-je njësoj si Qiproja, apo Kashmiri që diskutohet mes Indisë dhe Pakistanit, pasi një gjë e tillë nuk është e shëndetshme. Gjithashtu, ai tha se sa do të funksionojë presioni ndërkombëtar, kjo mbetet për t’u parë.

“Është bërë e ditur nga të dyja palët se disa marrëveshje pritet të arrihen dhe në javët e ardhshme do të shohim nëse kjo do të ndodhë. Nëse po, atëherë do të thotë se presioni po funksionon dhe se Evropa duhet t’i japë kreditet e saj në mënyrë të qartë”, tha Ivan Vejvoda, Instituti për Shkencat Humanitare, Vjenë.

Edhe i dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, në një intervistë për ENW paralajmëroi arritjen e disa marrëveshjeve të rëndësishme.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...