Sllovenia mbështet liberalizimin e vizave për Kosovën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ministria e Punëve të Jashtme të Sllovenisë ka bërë të ditur se Lubjana zyrtare mbështet liberalizimin e regjimit të vizave për Kosovën, hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut, si dhe kërkon që Bosnje e Hercegovinës t’i jepet urgjentisht statusi i kandidatit për anëtarësim në BE.

Në njoftimin e ministrisë në Twitter theksohet se ministrja e Jashtme Tanja Fajon, ka propozuar sot në mbledhjen e Këshillit të BE-së për Punë të Jashtme që BeH t’i jepet urgjentisht statusi i kandidatit për anëtarësim në BE.

“Statusi kandidat i BeH do të ishte një sinjal i qartë për Ballkanin Perëndimor se e ardhmja e rajonit është në BE. Nëse jo tani, në mes të trazirave gjeopolitike në Evropë, atëherë kur”, thuhet në postim.

Më herët gjatë ditës së sotme, në një deklaratë për mediat sllovene pas mbërritjes në takimin e ministrave të jashtëm të BE-së në Luksemburg, Fajon vuri në dukje se zgjerimi në Ballkanin Perëndimor dhe veçanërisht BeH, nuk duhet harruar kur i jepet statusi kandidat Ukrainës.

Fajon njoftoi se Sllovenia do të paraqesë një plan për dhënien e statusit të kandidatit të BeH.

Sipas propozimit slloven, sipas medias sllovene, BeH duhet të merr statusin e një kandidati për anëtarësim në samitin e BE të enjten dhe të premten në Bruksel.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...