Votohet sot mocioni i mosbesimit në Bullgari, protesta para parlamentit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Koalicioni centrist i Bullgarisë është në prag të kolapsit pasi  këtë të mërkurë përballet me një votë mosbesimi.

Ligjvënësit debatuan për mocionin në Asamblenë Kombëtare të vendit.

Kryeministri Kiril Petkov formoi koalicionin katërpalësh dhjetorin e kaluar me partinë e tij “Ne Vazhdojmë Ndryshimin” dhe u zotua se do të pastrojë korrupsionin.

Të martën në mbrëmje, rreth një mijë protestues pro-qeveritar u mblodhën pranë ndërtesës së parlamentit në Sofje, për të shprehur shqetësimin e tyre. Ata brohorisnin së bashku do t’ia dalim.

Petkov, i cili është një udhëheqës i arsimuar në Harvard dhe një politikan pro Bashkimit Evropian, u ka kërkuar ligjvënësve që të mbajnë parasysh interesat e qytetarëve  ku të  votojnë për mocionin.

Mocioni i mosbesimit u paraqit javën e kaluar nga partia e qendrës së djathtë, GERB, e ish-kryeministrit Bojko Borisov, i cili sundoi Bullgarinë për rreth një dekadë deri në vitin 2021. Ai u bazua në argumentet duke përmendur “dështimet” në financat publike dhe politikën ekonomike përballë rritjes së inflacionit.

Nëse qeveria humbet mocionin sot, kjo mund të shkaktojë zgjedhjet e katërta në Bullgari që nga prilli 2021 kur u zhvilluan zgjedhjet e fundit.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

TË FUNDIT

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

Përfshirja e suksesshme e romëve në tregun shqiptar të punës

  Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian në tregun e punës është një nga sfidat më të vështira. Organizatat për të drejtat e romëve thonë...