Ministri serb: Ukraina s’i ka plotësuar kushtet për marrjen e statusit kandidat

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ministri i Brendshëm serb, Aleksandër Vulin ka reaguar në lidhje me vendimin e Bashkimit Europian, për t’i dhënë Ukrainës statusin e vendit kandidat.

Sipas tij, Ukraina nuk i ka përmbushur kushtet dhe nuk ka përmbushur standardet si vendet e Ballkanit, shkruan Tanjug.

“Bashkimi Evropian ka vendosur të mos pretendojë se ka të njëjtat rregulla për të gjithë ata që duan të anëtarësohen. Ukraina është bërë kandidate për anëtarësim pavarësisht se nuk ka arritur të përmbushë standardet e aplikuara me kaq kujdes në vendet e Ballkanit”, u shpreh ai.

Vulin nënvizoi se nëse kushti që Serbia të përparojë më shpejt drejt BE-së do të ishte të hynte në luftë me dikë, atëherë kjo proces nuk ia vlen.

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian ranë dakord të enjten në Bruksel për t’i dhënë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e vendit kandidat.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama: Putin po përdor mungesën e ushqimit si armë

Kryeministri Edi Rama deklaroi se presidenti rus, Vladimir Putin po përdor mungesën e ushqimit si një armë vdekjeprurëse. Deklaratën, Rama e dha për gazetën holandeze...

Denoncimet e Kryemadhit për inceneratorët, Ibrahimaj: Asnjë nuk është e re

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj është shprehur se deklarata e Monika Kryemadhit për inceneratorët nuk kanë asnjë të re dhe vijnë pikërisht...

Serbia nuk mund të heqë dorë shpejt nga gazi rus, thotë Rama

Kryeministri Edi Rama deklaroi se Serbia nuk mund të heqë dorë në mënyrë të shpejtë nga varësia e saj ndaj gazit rus. Deklaratën, Rama e...

TË FUNDIT

Rama: Putin po përdor mungesën e ushqimit si armë

Kryeministri Edi Rama deklaroi se presidenti rus, Vladimir Putin po përdor mungesën e ushqimit si një armë vdekjeprurëse. Deklaratën, Rama e dha për gazetën holandeze...

Denoncimet e Kryemadhit për inceneratorët, Ibrahimaj: Asnjë nuk është e re

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj është shprehur se deklarata e Monika Kryemadhit për inceneratorët nuk kanë asnjë të re dhe vijnë pikërisht...

Serbia nuk mund të heqë dorë shpejt nga gazi rus, thotë Rama

Kryeministri Edi Rama deklaroi se Serbia nuk mund të heqë dorë në mënyrë të shpejtë nga varësia e saj ndaj gazit rus. Deklaratën, Rama e...

A duhet një urdhër për inxhinierët, debat në komision për projektligjin e ri

A duhet apo jo një Urdhër Profesional për Inxhinierët? Kjo pyetje ka hapur debate pas kundërshtimeve të projektligjit që ka nisur të shqyrtohet në...