Zijadin Sela: Zhvillimet nga parlamenti bullgar, lajm i mirë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela tha se zhvillimet e fundit që vijnë nga parlamenti bullgar janë lajm i mirë.

“Mendoj që rajoni nuk duhet të ketë alternativë tjetër,” – u shpreh ai, ndërsa tha se është shumë pozitiv kur mendon që çështja e integrimit të RMV-së po merr zgjidhje.

Nëse do ishte për aleancën që ai drejton tema e pakicës bullgare do të ishte zgjidhur që prej vitit 2015, ndërsa theksoi se kanë qenë në dispozicion të çdo procesi integrues.

“Sjellja jonë në drejtim të zgjidhjes së këtij ngërçi dhe vetë fakti që ne mendojmë se nuk duhet të ketë alternativë tjetër veç Bashkimit Europian, ne normalisht që jemi të gatshëm të japim kontributin tonë në drejtim të zgjidhjes së kësaj çështje,” – tha Sela.

Sipas tij është koha që me hapjen e Kushtetutës të zgjidhet dhe çështja e përcaktimit të gjuhës shqipe.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Pretendimi i Finlandës: Dy avionë rusë shkelën hapësirën ajrore

Dy avionë luftarakë rusë MiG-31 dyshohet se shkelën hapësirën ajrore finlandeze të enjten në mëngjes pranë qytetit bregdetar të Porvoos në Gjirin e Finlandës,...

Kangurët sulmojnë njerëzit në një qytet australian

Një popullsi në rritje e kangurëve është vënë re në qytetin australian Marum në shtetin e Queensland. Thuhet se në 12 muajt e fundit, Departamenti...

Terroristët pushtojnë një hotel në kryeqytetin e Somalisë 

Sulmues të panjohur morën kontrollin e një hoteli në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu, i cili u parapri nga dy shpërthime makinash dhe të shtëna...

TË FUNDIT

Pretendimi i Finlandës: Dy avionë rusë shkelën hapësirën ajrore

Dy avionë luftarakë rusë MiG-31 dyshohet se shkelën hapësirën ajrore finlandeze të enjten në mëngjes pranë qytetit bregdetar të Porvoos në Gjirin e Finlandës,...

Kangurët sulmojnë njerëzit në një qytet australian

Një popullsi në rritje e kangurëve është vënë re në qytetin australian Marum në shtetin e Queensland. Thuhet se në 12 muajt e fundit, Departamenti...

Terroristët pushtojnë një hotel në kryeqytetin e Somalisë 

Sulmues të panjohur morën kontrollin e një hoteli në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu, i cili u parapri nga dy shpërthime makinash dhe të shtëna...

Rrëfimet e studentëve serbë që flasin shqip, 5 zhvillimet

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë...

Gledis Nano në Vlorë për atentatin me 2 viktima, në ‘sitë’ strukturat e policisë

Drejtori i përgjithshëm i policisë së shtetit Gledis Nano ka shkuar mbrëmjen e së premtes në Vlorë pas ngjarjes që tronditi këtë qytet 1...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?