Ambasadori gjerman: Sanksionet ndaj Rusisë do e afronin Serbinë me BE-në

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Serbia duhet t’i bashkohet sanksioneve të vendosura ndaj Rusisë, pasi kjo do ta ndihmonte atë të përparojë në procesin e integrimit evropian.

Kështu u shpreh këtë të hënë ambasadori gjerman në Beograd, Thomas Schieb, shkruan N1.

Sipas Schieb, sanksionet e vendosura nga vendet perëndimore nuk janë kundër popullit rus, por shërbejnë si instrument për mbrojtjen e paqes.

“Sanksionet kundër Rusisë nuk janë të drejtuara kundër popullit rus, por shërbejnë si instrument për mbrojtjen e paqes, demokracisë dhe lirisë, vlerave mbi të cilat bazohet BE-ja, dhe për këtë arsye vende si Serbia duhet t’i bashkohen masave, dhe kjo do ta ndihmojë Serbinë të përparojë në procesin e integrimit evropian”, por është gjithashtu një imperativ moral”, tha Shib.

Më 23 qershor, u zhvillua Saimit i BE mes liderëve të Bashkimit Evropian dhe atyre të Ballkanit Perëndimor.

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç deklaroi se gjatë takimit, atij iu bë presion për t’i vendosur sanksione Rusisë.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kina po përgatitet të na pushtojë, paralajmëron ministri i Jashtëm i Tajvanit

Ministri i Jashtëm i Tajvanit tha të martën se Kina po përdor stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës së kryetares së...

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

TË FUNDIT

Kina po përgatitet të na pushtojë, paralajmëron ministri i Jashtëm i Tajvanit

Ministri i Jashtëm i Tajvanit tha të martën se Kina po përdor stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës së kryetares së...

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi raportoi se autori...

Jo takimit Putin-Zelensky, Kremlini refuzon propozimin e Erdogan

Nuk ekzistojnë ende kushtet për një takim mes presidentit rus Vladimir Putin dhe atij ukrainas, Volodymyr Zelensky. Kështu ka deklaruar zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov,...


Sondazh