Daçiç: Dialogu, mënyrë më e drejtë për arritjen e marrëveshjes me Kosovën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiç deklaroi se dialogu është mënyra më e drejtë me të cilën mund të arrihet një marrëveshje me Kosovën.

Deklaratën, Daçiç e dha këtë të enjte në Beograd, gjatë bisedës me Përfaqësuesin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, shkruan Tanjug.

“Pala jonë është e gatshme të vazhdojë dialogun për shumë çështje të hapura, por theksojmë se nuk jemi të gatshëm të pranojmë asnjë vendim të njëanshëm, i cili nuk ka rezultuar nga marrëveshja në dialog dhe që rrezikon drejtpërdrejt të drejtat e Serbisë, tha Daçiç.

Ditën e djeshme Miroslav Lajçak u shpreh se tanimë është momenti që të fillohen takime më të shpeshta mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë,  Aleksanër Vuçiç.

Sipas tij, marrëveshjet e miratuara midis dy vendeve duhet të zbatohen.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

TË FUNDIT

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

Zeka: Tensionet në Veri të koordinuara nga Kurti e Vuçiç për të fshehur dështimin

Analisti Milaim Zeka thotë se takimet në Bruksel mes liderit të Kosovës Albin Kurti dhe atij të Serbisë Aleksandër Vuçiç  nuk ka për qëllim...

Bie në kanal, humb jetën 51-vjeçari në Laç

Një 51-vjecar ka humbur jetën aksidentalisht mbrëmjen e së enjtes në Laç. Përmes një njoftimi zyrtar policia lokale sqaroi se 51-vjeçari Y.T dyshohet se ka...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?