Propozimi francez më i miri, thotë kreu i BDI

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Arbër Ademi, kreu i grupit të Bashkimit Demokratik për Integrim tha në një intervistë për Euronews Albania se propozimi francez për zgjidhjen e konfliktit Maqedoni e Veriut – Bullgari është propozimi më i mirë.

Sipas tij protestat për këtë propozim nuk janë vetëm jashtë Kuvendit, por edhe brenda tij me subjekte politike që po i “fryjnë” tensionit, veçanërisht partia e majtë e cila siç tregoi Ademi ka një orientim të qartë anti-evropian, anti-perëndimor, anti-NATO dhe anti-SHBA.

“Nuk kemi çfarë të shtojmë dhe të komentojmë më tepër në këtë orientim, por uroj që të demonstrojmë maturi, vizion dhe vendime që hapin perspektiva të reja për qytetarët e vendit tonë. Maqedonia e Veriut ka një kohë të gjatë që ka pritur një moment të tillë historik,” – tha kreu i BDI-së.

Nëse korniza përpiluese do të formulohej nga ta sigurisht do të ishte më mirë, shtoi Ademi, por ai theksoi se kjo kornizë negociuese dhe ky propozim është më i miri që ka patur deri më sot Maqedonia e Veriut, kjo për shkak të garantimit të gjuhës.

Sipas tij shoqëria maqedonase nuk ka pse të shqetësohet, por për fat të keq një pjesë e tyre kanë rënë pre e lajmeve të rreme.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?