Glauk Konjufca kryetar Kuvendi, Euronews Albania zbardh disa nga emrat e qeverisë Kurti

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Glauk Konjufca do të jetë kryetari i ri i Kuvendit të Kosovës. Lajmi është konfirmuar nga nënkryetarja e Kuvendit që vjen nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Alberie Nagavci.

“Ne tashmë i kemi numrat për votimin e qeverisë, përveç 58 deputetë të LVV, janë edhe 2 deputetë, Emilia Rexhepi dhe Elbert Krasqini, pra janë 60 deputetë. Kemi 3 deputetë të tjerë nga komunitet jo shumicë jo serbe”, u shpreh zonja Nagavci.

Zonja Nagavci ishte e rezervuar në dhënien e informacionit për postet e tjera të qeverisë, por tha se 5 gra do jenë pjese e qeverisë dhe njëra prej tyre do të drejtojë ministrinë e Punëve të Jashtme.

Euronews Albania ka arritur të mësojë disa prej emrave të kabinetit qeveritar ‘Kurti 2’.

Albin Kurti – Kryeministër

Besnik Bislimi – Zëvendëskryeministër

Donika Gërvalla – ministre e Punëve të Jashtme

Xhelal Sveçla – ministër i Punëve të Brendshme dhe Administratës

Albulena Haxhiu – ministre e Drejtësisë

Rozeta Hajdari – ministre e Tregtisë dhe Industrisë

Arbërie Nagavci – ministre e Arsimit e Shkencës

Hajrullah Çeku – ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit

Faton Peci – ministër i Bujqësisë

Liburn Aliu – ministër i Ekonomisë dhe Ambientit

Dy nga minoriteti serb dhe një nga minoritetet e tjera

Lëvizja Vetëvendosje ka arritur të sigurojë 58 deputetë në kuvendin e ardhshëm, por për krijimin e qeverisë i duhen të paktën 61 vota.

Nagavci zbuloj dhe se ku do t’i marrin votat e nevojshme për qeverinë.

Seanca konstituive e Legjislaturës së re do të mbahet më 22 mars, ndërsa pas saj pritet votimi i qeverisë së re.

Lexoni gjithashtu:

Qeveria ”Kurti 2”, Nagavci: 5 ministre do të jenë gra, besoj se njëra do drejtojë ministrinë e Jashtme

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

81% apo 92%? Ish-ministrja debaton me zv.kryetaren e PD për borxhin publik

Ish-ministrja e Financave, Anila Denaj thotë se niveli i borxhit publik është 80.1% dhe jo 84% siç deklaron Presidenti. Deputetja e PS tha se në...

Banorët e 5 Majit: Të prishen banesat kur të zgjidhet strehimi

Banorët e lagjes 5 Maji kërkojnë të mos prishen banesat derisa të bëhet marrëveshja me bashkinë. Sipas tyre puna e IKMT-së duhet të pezullohet derisa...

Një zë i ri në vend të Kadaresë për çmimin Nobel

Akademia e Shkencave prej vitesh propozon të njëjtin emër si kandidat për çmimin Nobel të letërsisë, Ismail Kadarenë. Por Kadare nuk është shkrimtari i vetëm...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER