BE heq kufizimet anti-COVID për udhëtarët nga Kosova

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ditën e sotme, Bashkimi Europian ka rënë dakord për heqjen e kufizimeve për të gjithë qytetarët nga Kosova, Bosnje-Hercegovina dhe Mali i Zi që duan të udhëtojnë në vendet anëtare të bllokut.

Kjo do të thotë se qytetarët e këtyre 3 vendeve do të mund të udhëtojnë lirisht në vendet e Bashkimit Evropian për çfarëdolloj arsye si për punë, por edhe për turizëm.

Ky lehtësim i kufizimeve të udhëtimit në këto tri shtete është bërë për shkak të situatës së përmirësuar të pandemisë.

Gjithashtu, rikujtojmë se ndër vendet e tjera me rrezik të ulët nga COVID-19 që mund të hyjnë lirisht në BE janë edhe Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia.

Megjithatë, qytetarët e këtyre shteteve duhet të respektojnë disa rregulla të caktuara kundër pandemisë. Që një shtet të fitojë statusin e një vendi të sigurt, duhet të regjistrojë në total gjatë 14 ditëve të fundit, 75 raste pozitive me coronavirus për 100.000 banorë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

Piktori që ëndërronte aktrimin, dibrani zgjodhi Pogradecin për t’u frymëzuar

Natyrë, personazhe, njerëz të thjeshtë, abstrakte, të tilla piktura do të gjeni në qoftë se vizitoni galerinë e krijuar nga vet piktori Artan Kaja. Kaja...

Çfarë fsheh Shpiragu? Përpjekjet për nxjerrjen e naftës dhe gazit

Përpjekjet e Shqipërisë për të nxjerrë naftë dhe gaz nga Shpiragu u rikthyen në muajin shtator, kur kryeministri Edi Rama foli për zhvillime të...

Masakra në Tajlandë, kush është 34-vjeçari që vrau 36 persona 

Sulmi në Tajlandë ku mbetën të vrarë 36 persona mes tyre 23 fëmijë ka tronditur botën. Mediat e huaja, bëjnë me dije se autori i...

TË FUNDIT

Piktori që ëndërronte aktrimin, dibrani zgjodhi Pogradecin për t’u frymëzuar

Natyrë, personazhe, njerëz të thjeshtë, abstrakte, të tilla piktura do të gjeni në qoftë se vizitoni galerinë e krijuar nga vet piktori Artan Kaja. Kaja...

Çfarë fsheh Shpiragu? Përpjekjet për nxjerrjen e naftës dhe gazit

Përpjekjet e Shqipërisë për të nxjerrë naftë dhe gaz nga Shpiragu u rikthyen në muajin shtator, kur kryeministri Edi Rama foli për zhvillime të...

Masakra në Tajlandë, kush është 34-vjeçari që vrau 36 persona 

Sulmi në Tajlandë ku mbetën të vrarë 36 persona mes tyre 23 fëmijë ka tronditur botën. Mediat e huaja, bëjnë me dije se autori i...

Alqi Bllako lirohet nga qelia, SPAK: Do ankimojmë vendimin

SPAK deklaroi se është kundër vendimit të Gjykatës së Posaçme të Apelit, për zëvendësimin e masës së sigurisë, nga "arrest me burg" në "arrest...

PES ‘refuzon’ Metën? Braimllari: Nuk kemi bërë kërkesë për të marrë pjesë në Kongres

Sekretari Organzativ në Partinë e Lirisë, Endrit Braimllari thotë se lajmi që qarkulloi në media, për faktin se kreut të kësaj force politike Ilir...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?