Mjeku tregon se varianti Delta i COVID-19 prek kryesisht ata që nuk e kanë kaluar më parë infeksionin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për situatën epidemiologjike në Kosovë, infektologu Ilir Tolaj tha për Euronews Albania se është një dukuri normale që varianti Delta i COVID të jetë në Kosovë, pasi është përhapur në shumë vende të Europës.

Mjeku theksoi se studimet po tregojnë se ndaj këtij varianti infektohen kryesisht ata që nuk kanë kaluar variantet e tjera si dhe ata që nuk janë vaksinuar.

Ai shtoi se nuk ka nevojë për shqetësim në këtë situatë, pasi në Kosovë shumica e popullatës ka rënë në kontakt me virusin.

Z. Tolaj nënvizoi se është krijuar një lloj imuniteti individual dhe një shkallë e caktuar e komunitetit kolektiv dhe nëse do do të ketë një valë të variantit Delta në muajt e ardhshëm, kjo valë nuk të jetë problematike.

Sipas tij, përpjekjet duhet të fokusohen në imunizimin total të popullatës.

Një ditë më parë, ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka konfirmuar dy raste me variantin Delta të Covid-19.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë u ka bërë thirrje qytetarëve që të vazhdojnë të zbatojnë të gjitha masat anti-covid në vend.

 

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

Qindra fluturime të anuluara për shkak të grevës së pilotëve në Gjermani 

Greva e pilotëve të linjës ajrore me kosto të ulët Eurowings e detyroi kompaninë gjermane të anulojë rreth 250 fluturime sot. Një degë e Lufthansa...

Partia e Lirisë: Meta s’është ndaluar për Kongresin e Partisë Socialiste Europiane

Zyrtarë të Partisë së Lirisë kanë mohuar për Euronews Albania lajmin që qarkulloi në media se kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta i...

4 herë mbi mesataren, gjyqtarët dhe prokurorët e Shqipërisë më të paguarit në Europë

Gjyqtarët dhe prokurorët në Shqipëri janë më të paguarit në Europë në raport me rrogën mesatare të vendit. Të dhënat e një raporti të Këshillit...

TË FUNDIT

Qindra fluturime të anuluara për shkak të grevës së pilotëve në Gjermani 

Greva e pilotëve të linjës ajrore me kosto të ulët Eurowings e detyroi kompaninë gjermane të anulojë rreth 250 fluturime sot. Një degë e Lufthansa...

Partia e Lirisë: Meta s’është ndaluar për Kongresin e Partisë Socialiste Europiane

Zyrtarë të Partisë së Lirisë kanë mohuar për Euronews Albania lajmin që qarkulloi në media se kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta i...

4 herë mbi mesataren, gjyqtarët dhe prokurorët e Shqipërisë më të paguarit në Europë

Gjyqtarët dhe prokurorët në Shqipëri janë më të paguarit në Europë në raport me rrogën mesatare të vendit. Të dhënat e një raporti të Këshillit...

Dosja e “Rrumit të Shijakut” dhe vëllezërve Beqiraj i kalon SPAK

Prokuroria e Durrësit shpall mos-kompetencën e hetimit të vrasjeve dhe tentativave të vrasjeve për 14 të arrestuarit gjatë operacionit "Porositësi". Kjo dosje i kalon Strukturës...

Komuniteti i ri Politik, Rama: Ndërtojmë diçka shumë të rëndësishme për njerëzit

Udhëheqësit e Bashkimit Europian dhe 17 liderët e vendeve jo anëtare të unionit janë takuar sot në kryeqytetin çek, Pragë. Ky takim në kalanë...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?