Kuvendi i Kosovës hap dyert për t’u vizituar nga emigrantët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kuvendi i Kosovës ka hapur dyert për t’u vizituar nga emigrantet. Emigrantët që kanë shkuar për pushime në Prishtinë kanë pasur një vend më shumë për të shkuar. Disa prej vizitorëve në Kuvendin e Kosovës kanë shprehur edhe qëndrimet e tyre politike.

Që ditën e parë ka pasur interes për te parë arenën e debatit politik, ndaj emigrantë të shumtë mbërritën në ndërtesën e Parlamentit.

Disa vizitorë ndihen të nderuar, e të tjerë shfrytëzojnë rastin për kritikuar klasën politike. Të shumtë janë emigrantët që kërkojnë lehtësira në marrjen e dokumentacionit që u nevojitet.

“Tani do të rregulla disa dokumeta për vajzën dhe bashkëshorten, ishte një sportel u veçantë për diasporën dhe më thanë se nuk munden, ka tre muaj që nuk kanë materiale, letërnjoftime”, u shpreh një qytetar.

“Ka shumë radhë në kufij, është dëshpërim të presësh tetë orë në kufi”, tha një tjetër.

Ndër vërejtjet më të shpeshta qe ata kanë për deputetet është gjuha që këta të fundit përdorin në kuvend ndaj njeri tjetrit.

“Mesazhi im është që të jenë sa më të sjellshëm me njëri-tjetrin. Është e kuptueshme, politika i ka të vetat por Parlamenti duhet të jetë tempull i edukimit dhe demokracisë”, u shpreh një qytetar.

“Është një gjuhë pak e vrazhdë, duhet të jetë më e fortë në përmbajtje gjuha dhe më në favor të Kosovës”, tha një tjetër.

Përveç kërkesave, diaspora kosovare ka edhe porosi për ligjvënësit e shtetit e tyre amë. Asnjë deputet nuk doli për t’i pritur apo shoqëruar.

“Kam pritur që deputetët duhet t’i presin mërgimtarët,  t’u përgjigjen pyetjeve të tyre, të tregojnë më shumë përkujdesje dhe kujdes”, tha një qytetare.

Dyert e Kuvendit të Kosovës për diasporën do të jenë të hapura për tri dite.

 

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

Isufi: Pedagogët s’blejnë dot as një botim shkencor, më 17 tetor bojkot i plotë

Ardian Isufi pedagog thotë se pedagogët kërkojnë një rritje me 30 dhe 20 për qind të pagave, të krahasueshme me vendet e rajonit. Në emisionin...

Elon Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter

Miliarderi Elon Musk ka ndryshuar sërish mendjen rreth blerjes së Twitterit, dhe tani ka deklaruar se është i gatshëm të vazhdojë me procedurat për...

Zjarr në një magazinë bujqësore në Korçë

Një magazinë me produkte bujqësore në Petrushë, Korçë ka marrë flakë. 2 zjarrfikëse të Pogradecit dhe 1 e Maliqit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për...

TË FUNDIT

Isufi: Pedagogët s’blejnë dot as një botim shkencor, më 17 tetor bojkot i plotë

Ardian Isufi pedagog thotë se pedagogët kërkojnë një rritje me 30 dhe 20 për qind të pagave, të krahasueshme me vendet e rajonit. Në emisionin...

Elon Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter

Miliarderi Elon Musk ka ndryshuar sërish mendjen rreth blerjes së Twitterit, dhe tani ka deklaruar se është i gatshëm të vazhdojë me procedurat për...

Zjarr në një magazinë bujqësore në Korçë

Një magazinë me produkte bujqësore në Petrushë, Korçë ka marrë flakë. 2 zjarrfikëse të Pogradecit dhe 1 e Maliqit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për...

Koreja e Jugut dhe SHBA lëshojnë raketa në përgjigje të Koresë së Veriut

Ushtria e Koresë së Jugut ka kërkuar falje pasi një lëshim i dështuar i raketës gjatë një stërvitjeje të përbashkët me Shtetet e Bashkuara...

Angelina Jolie akuzon Brad Pitt për abuzim në avionin privat

Angelina Jolie ka paraqitur dokumente gjyqësore duke akuzuar ish-bashkëshortin Brad Pitt se e kishte sulmuar atë dhe fëmijët e tyre në gjendje te dehur...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?