KFOR ka ‘mbështetjen e palëkundur’ amerikane, thotë ambasadori Hovenier

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Trupat paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë (KFOR) kanë mbështetjen e palëkundur të Amerikës, ka thënë ambasadori i ri amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier.

Ai gjatë një takimi me komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Ferenc Kajari tha se kontributi i trupave amerikane në Bondstil është dëshmi e përkushtimit të SHBA-së ndaj KFOR-it për sigurinë e stabilitetit rajonal.

“Takimi me komandantin e KFOR-it gjeneralmajor Kajari, rikonfirmoi mbështetjen e palëkundur dhe të vazhdueshme të SHBA-së për KFOR-in. Kontributi i trupave amerikane në Bondstil, një nga më të mëdhenjtë në mesin e aleatëve, është dëshmi e përkushtimit tonë ndaj rolit të domosdoshëm të KFOR-it duke siguruar stabilitetin rajonal”, shkruan diplomati amerikan në Facebook.

KFOR është një forcë paqeruajtëse ndërkombëtare e udhëhequr nga NATO në Kosovë.

Misioni filloi në vitin 1999, si një operacion për mbështetjen e paqes dhe e merr mandatin e tij nga Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe marrëveshjet ndërkombëtare.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...