Priten protesta në Kosovë për rritjen e çmimit të energjisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Paralajmërimi për rritjen e çmimit të energjisë elektrike në Kosovë është kundërshtuar nga opozita.

Kreu i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri i kërkoi LVV-së të votojë rezolutën e paraqitur nga ta në Kuvend. Rezoluta kërkon të anulohet propozimi nga Zyra e Rregullatorit për Energji.

700 mijë banorë pritet të vuajnë rritjen e energjisë sipas Tahirit, i cili paralajmëroi një protestë.

Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj deklaroi se ata kanë paralajmëruar që në verë për krizën energjitike. Sipas tij pasojat vijnë sepse qeveria nuk ka treguar seriozitet për çështjen.

Lekaj shtoi dhe vështirësitë që qytetarët po hasin prej rritjes së çmimeve të produkteve ushqimore.

Të enjten Kuvendi i Kosovës do të diskutojë rreth rritjes së mundshme të çmimit të energjisë elektrike.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...