Fadil Berjani tregon situatën me krizën e naftës në Kosovë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pushtimi rus i Ukrainës ka sjellë rritje drastike të çmimit të naftës në Evropë, pasi Rusia është furnizuesi kryesor me naftë. Rritja e çmimit është ndjerë shumë në Shqipëri, ku një litër shitet për 260 lekë, nga rreth 190 që ishte para pak ditësh.

Por, sa është rritur nafta në Kosovë?

Në Kosovë një litër shkon deri në 1,75 euro, bëri me dije në emisionin Mirmëngjes, kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani.

“Gjatë ditëve të fundit nafta është rritur me 15 cent brenda pak ditëve”, tha Berjani, duke shtuar se në ditët në vijim pritet rritje e çmimit të naftës.

Sasia e derivateve të naftës që mund të blihet në tregun e Kosovës, është e kufizuar në disa të pika të shitjes, njoftoi Berjani.

“Nuk është qëllimi të pyetet se sa është çmimi, por a do të kemi derivate të naftës”, u shpreh ai.

Berjani tha se tregu i Kosovës varet nga tregu i Shqipërisë, pasi shumica e naftës importohet përmes Shqipërisë.

Sipas të dhënave nga importuesit, jemi në një krizë emergjente, njoftoi Berjani, dhe theksoi se kriza e naftës do të sjellë krizë në çdo sektor, pasi janë të ndërlidhur.

Aktualisht ka krizë të furnizimit të naftës në të gjithë Evropën, që ka ndikuar edhe në rritjen e çmimit të saj. Çmimet dhe kërkesa për naftë janë rritur në tregjet ndërkombëtare pas ndërhyrjes ushtarake të Rusisë në Ukrainë.

SHBA dhe Britania kanë filluar ndërprerjen e importeve të naftës nga Rusia, por ende nuk është prezantuar një burim alternativ për naftën.

Sa i përket Shqipërisë, qeveria u kërkoi qytetarëve që të kursejnë, ndërsa Rama paralajmëroi se mund të ketë mungesë furnizimi me naftë dhe energji.

Qeveria e Kosovës, nga ana tjetër, më 1 mars vendosi që të përcaktojë çmimet shitëse maksimale apo marzhat tregtare me shumicë dhe pakicë, me qëllim mbrojtjen e konsumatorëve nga lëvizjet e mëdha të çmimeve dhe eliminimin e çrregullimeve në treg me naftë dhe derivate të naftës në Kosovë.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

TË FUNDIT

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

Japonia, Australia dhe SHBA-ja dënojnë stërvitjet e Kinës pranë Tajvanit 

Ministri japonez i Mbrojtjes Hamada Yasukazu, sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin dhe zv. kryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Australisë Richard Marles dënuan...

A do të rikthehet Bojko Borissov? Bullgarët sot sërish në zgjedhje

Qytetarët bullgarë këtë të diel u drejtohen qendrave të votimit Kjo është hera e katërt në dy vjet që bullgarët shkojnë në zgjedhje. Zgjedhjet e përgjithshme...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?