Osmani dhe Kurti udhëtojnë në SHBA me ftesë nga familja Albright

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti, do të udhëtojnë në SHBA të martën, për të marrë pjesë në ceremoninë mortore të ish-sekretares amerikane të Shtetit Madeleine Albright.

Kurti dhe Osmani do të marrin pjesë në ceremoninë mortore me ftesë të familjes Albright, ndërkohë që pritet të zhvillojnë edhe disa takime të tjera.

Ish-sekretarja amerikane, Madeleine Albright, ndërroi jetë në moshën 84-vjeçare më 23 mars.

Albright, shërbeu si sekretare e Shtetit nga viti 1997 deri në vitin 2001.

Ajo nxiti zgjerimin e NATO-s drejt lindjes në ish-bllokun sovjetik dhe ndihmoi në udhëheqjen e fushatës së bombardimeve të NATO-s në vitin 1999 për të ndalur spastrimin etnik në Kosovë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

‘Nona e Kosovës’, pse Madeleine Albright ishte figurë aq e dashur për Kosovën

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Rritet ndjeshëm çmimi i naftës dhe benzinës

Bordi i Transparencës ka caktuar çmimet e reja për karburantet. Duke nisur nga kjo e premte çmimi i naftës do të jetë 245 lekë për...

Bie besimi te ekonomia, treguesit ranë edhe për ndërtimin

Ndërtuesit janë pesimistë për të ardhmen e sektorit. Vrojtimi i Bankës së Shqipërisë për muajin shtator thotë se treguesi i besimit ra me 5.3 pikë...

Blendi Gonxhja tregon se çfarë ndodhë nëse shoferët humbin pikët e patentës

Blendi Gonxhja, Drejtor i Përgjithshëm pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor, në një intervistë për Euronews Albania, tha se shoferët që...

TË FUNDIT

Rritet ndjeshëm çmimi i naftës dhe benzinës

Bordi i Transparencës ka caktuar çmimet e reja për karburantet. Duke nisur nga kjo e premte çmimi i naftës do të jetë 245 lekë për...

Bie besimi te ekonomia, treguesit ranë edhe për ndërtimin

Ndërtuesit janë pesimistë për të ardhmen e sektorit. Vrojtimi i Bankës së Shqipërisë për muajin shtator thotë se treguesi i besimit ra me 5.3 pikë...

Blendi Gonxhja tregon se çfarë ndodhë nëse shoferët humbin pikët e patentës

Blendi Gonxhja, Drejtor i Përgjithshëm pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor, në një intervistë për Euronews Albania, tha se shoferët që...

Tabaku në mbledhjen e ERE-s: Anuloni vendimin për vendosjen e fashës 800kw

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka kërkuar në mbledhjen e Bordit të ERE-s që të anulohet vendimi për tarifimin  me 42 lekë më...

Kush është fajtor për ‘sabotimin’ e tubacioneve ruse?

Rrjedhjet masive që shpërthyen papritur në tubacionet e gazit të Rrjedhës Veriore, që kalojnë nga Rusia për në Evropë nën Detin Baltik, kanë bërë që...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?