‘Kosova e meriton të jetë anëtare’, Gërvalla flet pas aplikimit në KiE

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla ka deklaruar se vendi e meriton të jetë anëtare e Këshillit të Europës.

Deklaratën, Gërvalla e bëri në Strasburgpas aplikimit për anëtarësim, teksa shtoi se sot nis një kapitull i ri për Kosovën.

“Sapo dolëm nga takimi me zëvendëssekretarin e përgjithshëm të Këshillit të Europës. Në emër të Republikës së Kosovës dorëzuam kërkesën për anëtarësim në Këshill të Europës, sot hapet një kapitull i ri për Kosovën në Këshillin e Europës. Kosova meriton të jetë anëtare e Këshillit të Europës. Kjo procedurë që e kemi nisur sot do të përfundojë me anëtarësimin e plotë të Kosovës në Këshill të Europës dhe këtë në forcim të të drejtave të qytetarëve të Kosovës dhe qasjes së tyre në instanca europiane”, tha ajo.

Në lidhje me aplikimin e Kosovës për anëtarësiom në KiE, ka reaguar presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Ai është shprehur se do të mbledhë Këshillin e Sigurisë Kombëtare këtë të enjte dhe shtoi se me këtë aplikim, Kosova ka shkelur marrëveshjen e Uashingtonit, të Brukselit dhe Rezolutën 12 44.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

TË FUNDIT

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...