Kryeziu: Aplikimi i Kosovës në KiE, i pamundur pa koordinimin me ndërkombëtarët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës, të enjten.

Përgatitjet për këtë aplikim po bëhen prej disa vitesh, bëri me dije në një lidhje të drejtpërdrejtë me Euronews Albania Leonora Kryeziu nga Instituti i Prishtinë për Studime Politike, e cila ka qenë pjesë e grupit të punës për këtë proces.

“Sot është bërë hapi i parë dhe mbetet ende rrugë për të kompletuar anëtarësimin e Kosovës në KiE”, tha ajo.

Kryeziu shpjegoi se pas dorëzimit të aplikimit, procesi do të shkojë nga Këshilli i Ministrave në Asamblenë Parlamentare.

“Të gjitha vendimet në Këshill të Ministrave të BE-së bëhen me konsensus”, u shpreh Kryeziu.

Ajo tha se vendet që e kanë njohur Kosovën e përkrahin këtë proces dhe se aplikimi nuk do të ishte i mundur pa koordinim me faktorin ndërkombëtar.

Vuçiç ka reaguar duke thënë se ky aplikim shkel disa marrëveshje. Por Kryeziu bëri me dije se sot Kosova nuk ka asnjë angazhim për të mos u bërë pjesë e organizatave ndërkombëtare.

“Ka pasur kusht për Kosovën por ka skaduar para një viti dhe Kosova nuk ka asnjë pengesë”, u shpreh Kryeziu.

“Qeveria ka bërë maksimumin për të bindur partnerët ndërkombëtarë dhe momenti ka qenë i duhur”, shtoi ajo.

Kryeziu përmendi si avantazhe të rëndësishme nga anëtarësimi se demokracia kosovare do të ketë një instancë më të lartë të mbikëqyrjen dhe qytetarët e Kosovës do të kenë qasje në gjykatën për të drejtat e njeriut.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

TË FUNDIT

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...