Pazar me diplomat në Kosovë, sipas Koalicionit për Transparencë e Integritet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Në Kosovë po bëhet pazar me tema të diplomës, sipas Koalicionit për Transparencë dhe Integritet.

Ata përmes një tryeze diskutuan shit-blerjen e temave të diplomës.

Aty u tha se studentët nuk janë të aftë të shkruajnë temat e diplomës, prandaj ndodh edhe ky pazar.

Sipas aktivistit Shkëlzen Gashi, i gjithë problemi është te profesorët.

“Kjo është në përputhje të plotë me kulturën akademike të Universitetit të Prishtinës, edhe të presim që organet drejtuese të UP-së do ta luftojnë këtë dukuri është njësoj si të presim mjaltë prej mizave….Studentet po vjedhin, po blejnë tema të diplomës por a dini kë e kanë model? Profesorët. Këtu profesorët vjedhin”, u shpreh Shkëlzen Gashi.

Ndërsa, Blerim Rexha, profesor në Fakultetin e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike në Universitetin e Prishtinës, thekson se rregullorja është e qartë, dhe se studentët që veprojnë kundër rregullores duhet të dënohen.

“Deri më tani kemi dënuar disa studentë në bazë të rregullores. Tani mbetet në etiken e profesorit që rastet t’i raportojë. Masa e parë të cilën ne duhet të bëjmë kur studentët të vijnë në universitet është edukimi. Kemi edhe rastin kur studenti vije në fakultetet, nuk dinë çfarë është citimi apo punimi shkencor, si dhe studenti çdo punim diplome në faqen e dytë duhet të këtë deklaratën e tij që zotohet që se tema e tij është kontributi i tij, është cituar sipas rregullores së institucionit dhe në rast të mospërputhjes sanksionet që e presim deri te heqja e titullit është i vetëdijshëm për këtë ”, tha Rexha.

Prorektori për cilësi dhe zhvillim akademik në Universitetin e Prishtinë, Elton Bahtri, pohon se ky fenomen është i pranishëm, por thotë se mundësitë për t’i monitoruar studentët janë minimale.

“Kemi vështirësi në faktimin dhe dëshminë që po ndodh ky fenomen nga ana e menaxhmentit sepse këtu nuk flasim për një përgjegjës ka më shumë. Mirëpo, ne si institucion i arsimit të lartë mund të themi se kjo është e papranueshme, pasi cenon edhe vlerat dhe kulturën akademike të universitetit. Përgjegjësia sigurisht është edhe e vendimmarrësve të tjerë, nuk e përjashtoj nga përgjegjshmin edhe vetveten sepse ne duhet të punojmë që te kemi ambient akademik, sigurisht kur merret të monitorohen, merren për t’u monitoruar qindra studentë, qoftë nivelit bachelor apo master, mundësit për t’i monitoruar si duhet janë minimale”, tha Elton Bahtiri.

Kjo tryezë u mbajt në Bibliotekën Kombëtare Universitare të Kosovës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të vendit për tre...

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

TË FUNDIT

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të vendit për tre...

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...