Scholz në Prishtinë: Njohja reciproke Kosovë – Serbi hap rrugën për në BE

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Liberalizimi i vizave me Bashkimin Evropian për Kosovën ishte ndër çështjet kryesore të diskutuara gjatë takimit midis kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe Albin Kurtit në Prishtinë, të premten.

Kështu bëri me dijë Scholz në një konferencë të përbashkët për mediat pas bisedimeve.

“BE të bëjë punën e saj për liberalizimin e vizave të Kosovës”, u shpreh Scholz.

Kancelari gjerman bëri me dije se biseduan me Kurtin edhe për rijetësimin e procesit të Berlinit dhe zbatimin e 4 marrëveshjeve, ku përfshihet ajo për lëvizjen e lirë brenda rajonit të Ballkanit Perëndimor dhe njohja reciproke e diplomave.

Scholz foli edhe për dialogun Kosovë-Serbi, ku tha se duhet të avancojë duke çuar në njohje reciproke, si kusht për perspektivën e dy vendeve për të qenë pjesë e BE-së.

“Kosova dhe Serbia të gjejë një marrëveshje politike. Lajçak e mbështet dialogun, një qëndrim konstruktiv në interes të qytetarëve dhe perspektivës së Kosovës në BE. Është e paimagjinueshme që dy vende që nuk e njohin njëra-tjetrën të bëhen pjesë BE-së”, u shpreh ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?