Kosova nënshkruan marrëveshje me Turqinë për transportin ajror

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka deklaruar në Prishtinë se ekzistenca e FETO-s në Kosovë dëmton raportet mes dy vendeve.

Ministri turk tha se FETO po investon tek mediat në Kosovë si dhe po infiltrohen tek institucionet shtetërore siç kanë bërë në Turqi dhe vende të tjera.

“Për këtë arsye është shqetësuese t’i shohim këtu edhe e dimë që janë të rrezikshëm për të ardhmen”, tha ai.

Cavusoglu është pritur në takim nga zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla, ku nënshkruan marrëveshje për rritjen e fluturimeve mes dy shteteve.

“Me këtë marrëveshje do të rritet edhe më shumë kontakti mes popujve tanë dhe do të rritet edhe numri i turistëve që do të vinë nga Kosova dhe nga Turqia për në Kosovë” tha ministri turk.

Ministrja e Jashtme, Gervalla shprehu interesimin e Kosovës në thellimin e bashkëpunimit, krijimin e mundësive për më shumë investime direkte turke në Kosovë.

“Turqia ka qenë në mesin e vendeve të para që ka dhënë ndihmë në formë të pajisjeve mjekësore për vendin tonë gjatë pandemisë. Shpreha gjithashtu interesimin e Republikës së Kosovës në thellimin e bashkëpunimit, krijimin e mundësive për më shumë investime direkte turke në Kosovë”, tha ajo.

Ministri turk Cavusoglu është takuar edhe me presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...

TË FUNDIT

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...