Finlanda dhe Sllovenia shpresojnë për liberalizimin e vizave për Kosovën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Edhe pse procesi i liberalizimit të vizave për Kosovën ka zgjatur për vite me radhë, ministrja e Jashtme e Finlandës, Tytti Tuppurainen deklaroi se BE-ja do ta finalizojë procesin në muajin e ardhshëm.

Deklaratën, Tuppurainen e dha gjatë një konference për shtyp të mbajtur në Prishtinë, shkruan Schengen Visa Info.

Tuppurainen ka theksuar se Finlanda mbështet procesin euroatlantik të Kosovës si dhe të rajonit të Ballkanit Perëndimor.

Ndërsa, presidentja Vjosa Osmani, gatë vizitës së saj në Slloveni ka përsëritur se Kosova i ka përmbushur të gjitha kërkesat dhe nuk ka nevojë të vendosen kushte të mëtejshme.

Homologu slloven Borut Pahor inkurajoi vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duke shprehur mbështetjen për rrugëtimin euroatlantik të Kosovës.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Qeveria e Abazoviç pritet të rrëzohet më 19 gusht, thotë ministri malazez

Ministri i Bujqësisë dhe Administrimit të Ujërave të Malit të Zi, njëkohësisht kryetari i Partisë Popullore Socialiste, Vladimir Jokoviç deklaroi se ka informacione të...

Lionel Messi mund të rikthehet te Barcelona

Barcelona dhe agjentët e Lionel Messit po diskutojnë për mundësinë e rikthimit të argjentinasit në ekipin blaugrana, në verën e vitit 2023. Synimi i klubit...

Vuçiçit i kërkohet debat në Kuvend për reciprocitetin me Kosovën

Partia Popullore e Serbisë njoftoi se i ka dorëzuar kryetarit të Kuvendit serb, një iniciativë për mbajtjen urgjente të seancës së posaçme për të...

TË FUNDIT

Qeveria e Abazoviç pritet të rrëzohet më 19 gusht, thotë ministri malazez

Ministri i Bujqësisë dhe Administrimit të Ujërave të Malit të Zi, njëkohësisht kryetari i Partisë Popullore Socialiste, Vladimir Jokoviç deklaroi se ka informacione të...

Lionel Messi mund të rikthehet te Barcelona

Barcelona dhe agjentët e Lionel Messit po diskutojnë për mundësinë e rikthimit të argjentinasit në ekipin blaugrana, në verën e vitit 2023. Synimi i klubit...

Vuçiçit i kërkohet debat në Kuvend për reciprocitetin me Kosovën

Partia Popullore e Serbisë njoftoi se i ka dorëzuar kryetarit të Kuvendit serb, një iniciativë për mbajtjen urgjente të seancës së posaçme për të...

SHBA-të japin edhe një miliard dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njoftuar një tjetër ndihmë të re ushtarake për Ukrainën, prej një miliard dollarësh. Ndihma vjen pasi Agjencia Amerikane për...

Agjentët e FBI bastisin shtëpinë e ish-presidentit Donald Trump

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump deklaroi se shtëpia e tij në Florida është bastisur nga FBI dhe se agjentët hapën...


Sondazh