Gërvalla: Në vjeshtë presim të aplikojmë për statusin kandidat të BE-së

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla ka thënë se Kosova është e përgatitur për procesin drejt Këshillit të Evropës derisa e ka quajtur atë proces të shëndetshëm.

Në një konferencë për media, Gërvalla u shpreh se nuk mund të jap shumë detaje për këtë proces meqë sipas saj, ka akterë që janë të interesuar të pengojnë Kosovën në rrugën e saj drejt Këshillit të Evropës.

“Presim procesi për në Këshillin e Evropës të mos zgjasë në rastin e Kosovës sa ka zgjatur për shtetet e rajonit. Presim qe pas pushimeve verore shpresojmë të kalohet në procedurë dhe të fillojnë asamblenë parlamentare. Nuk kam mundësi te jap shumë detaje, sepse duhet të dimë që ka akterë që janë të interesuar të pengojnë Kosovën në rrugën e saj drejt Këshillit të Evropës. Procesin e kemi të shëndetshëm”, tha ajo.

Ajo nënvizoi se hapin e radhës do ta bëjnë në vjeshtë.

“Shpresojmë qe pas vjeshtës te mund të bëjmë hapin tjetër formalisht, jemi të përgatitur për këtë proces”, ka shtuar Gërvalla.

“Lidhur me takimin e presidentes dhe kryeministrit në ShBA, ata do të kenë sot një takim të planifikuar kohë më parë. Presim një takim të mirë mes shtetesh jo vetëm mike por mes Kosovës dhe shtetit që është garant i pavarësisë se vendit. Është një takim i mire por është takim në rrethana të natyrahme mes dy shteteve mike”, ka thënë zëvëndëskryeministrja Gërvalla lidhur me takimin që Osmani e Kurti do të realizojnë me sekretarin Blinken.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?