Kuvendi i Kosovës, institucioni i parë me dhomë për gjidhënie

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Me iniciativë të deputetes së Lëvizjes Vetëvendosje, Tinka Kurti, Kuvendi i Kosovës së shpejti do të ketë dhomë të veçantë për gjidhënie për gratë deputetet dhe punëtoret e këtij institucione.

Veç lehtësimit për këto gra në kuvend, Kurti thotë për Radio Evropa e Lirë se objektivi është që kjo nismë të ndiqet edhe nga institcuionet e tjera publike dhe private.

“Nisma ka ardhur si rezultat i një tryeze të mbajtur nga gratë deputete me temë rëndësinë e gjidhënies dhe njëra nga rekomandimet është për dhomat e veçanta. Kemi vendosur ta nisim nga kuvendi, që të përshtatë një dhomë për nënat dhe fëmijët. Ideja është që të kthehet në model për institucionet e tjera kudo ku ka gra që kanë nevojë të ushqejnë fëmijët me qumësht gjiri. Të njëjtë gjë e rekomandon OBSH dhe UNICEF dhe të dyja e kanë mbështetur kërkesën që i kam dërguar kryetarit të kuvendit i cili ka kthyer përgjigje pozitive”, tha Kurti.

Deputetja thekson se nisma nuk duhen keqinterpretuar si nisma kundër gjidhënies në publik, por si një mundësi për gratë që të ndihen më komode si edhe fëmija.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar plagosi punonjësin e...

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e "Vrasjes së...

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

TË FUNDIT

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar plagosi punonjësin e...

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e "Vrasjes së...

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?