‘Të futet mësimi fetar në shkolla’, Zeka: Debati për shaminë i pavend

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Milaim Zeka tha në një intervistë për Euronews Albania se kërkesa për lejimin e shamive për vajzat myslimane në shkollat fillore është i pavend në situatën që po kalon vendi, pas tensioneve në veri.

Sipas tij, defekti më i madh që ka shkolla në Kosovë në këto 20 vjet është mungesa e mësimit fetar.

“Të futet urgjentisht mësimi fetar në shkolla, që nga shkolla fillore deri në universitet. Sa më mirë ta njohim fenë aq më tolerantë do jemi ndaj njëri-tjetrit. Në këto kushte më vjen keq ta pranoj por nëse do të besonim vërtetë te Zoti nuk do ishim kaq kofliktual me njëri-tjetrin. Ne me Kushtetutë jemi vend laik dhje jo fetar, ndaj askush si pengon vajzat myslimane të shkojnë në shkollat fetare”, tha Zeka.

Zeka theksoi se Kosova me Kushtetutë është vend laik dhe jo fetar, ndaj askush s’i pengon vajzat myslimane të shkojnë në shkolla fetare.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

TË FUNDIT

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?