Turizmi në Kosovë, cilat janë vendet më të vizituara?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rajoni i Prishtinës, Prizrenit dhe Pejës janë vendet më të vizituara nga turistët e huaj në Kosovë.

Dy të parat, sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës, gjatë muajit maj kanë pasur rritje të numrit të turistëve krahasuar me vitin 2021, ndërsa rajoni i Pejës ka pësuar rënie.

Ismail Sahiti, drejtor i statistikave ekonomike në Agjencinë e Statistikave të Kosovës

Pavarësisht rënies së numrit në rajonin e Pejës, drejtori i statistikave ekonomike, Ismail Sahiti, thotë se në total ka një ngritje të madhe të numrit të vizitorëve dhe qëndrimit të tyre në Kosovë, në nivel vendi.

Këtë rritje e tregojnë edhe shifrat që kanë disa nga njësitë hoteliere, të cilat i raportojnë Agjencisë së Statistikave në baza mujore.

Nexhat Palushi, menaxher i një hoteli në Prishtinë dhe Ismail Sahiti, drejtor i statistikave ekonomike në Agjencinë e Statistikave të Kosovës, besojnë se muajt qershor – gusht pritet të jenë edhe më pozitivë.

Fakti që do të ketë më shumë vizitorë, sipas tyre lidhet me heqjen e masave pandemike, por edhe me organizimet kulturore të mbajtura në vend, si Sunny Hill, Bienalja Manifesta, DokuFest etj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

TË FUNDIT

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?