Diplomatët e Kosovës në protestë: Është instaluar frika dhe shantazhi në ministri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në numër jo shumë të madh, diplomat e ish-diplomat që janë pjesë e Shoqatës Sindikale të Shërbimit të Jashtëm të Kosovës, protestuan të enjten para Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Prishtinë

Pjesëmarrjen e vogël e arsyetuan me frikën që kanë punëtoret me atë çfarë po ndodh në këtë institucion.

Përmes 14 pikave që paraqiten, aty kërkuan që të ndalet largimi i njerëzve nga puna, zhantazhi, frikësimi, shkelja e ligjit, diskriminimi e degradimi i diplomateve dhe shërbimit të jashtëm të Kosoves.

Në mbeshtetje të tyre, doli edhe Bashkimi i sindikatave të pavarura të Kosovës.

Drejtori i Shërbimit të Jashtëm, Albert Prenkaj tha se kundër vendimeve jo të rregullta të shkeljes se ligjit e kanë ngritur zërin edhe në qeveritë e kaluara, por që tani me ministren Donika Gervalla, situata është përkeqësuar.

Ata deklaruan se do të përdorin të gjitha mjetet demokratike e sindikale për të realizuar kërkesat e tyre.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?