Ngacmimet ndaj grave në Kosovë, shtohen kurset e karatesë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Situatat e pakëndshme personale, por edhe shtimi i rasteve të ngacmimeve, dhunimeve e specifikisht ndaj grave, e kanë shtyrë Rudina Bulliqin që të marrë mësime për vetëmbrojtje.

“Çikat e sjellshme” është një kurs që frekuentohet për mësimin e teknikave të vetëmbrojtjes dhe ku Rudina merr pjesë.

“Sapo është hapur thirrja, interesimi nuk ka munguar,” – tha Valëza Sijarina, asistente e projektit.

Një iniciativë të tillë e sheh të qëlluar edhe trajneri Nuhi Gashi, që ka stërvitur vajzat. Ai beson se ato tani janë gati t’i dalin zot vetes në rast nevoje.

Edhe vetë Rudina tani ndihet më e sigurt.

Grupi i parë e ka përfunduar trajnimin dy mujor, ndërsa tani ka filluar stërvitjet edhe grupi i dytë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Çumani: Situata në “Zyber Hallulli” është shumë e rëndë, fëmijët përdorin hashash

Drejtori i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, ka komentuar raportin e KLSH, ku janë gjetur disa shkelje pas...

Flukset e turistëve të huaj, OBT rendit Shqipërinë të parën në Europë

Organizata Botërore e Turizmit e ka renditur Shqipërinë në vend të parë në Europë dhe të dytë në botë, përsa i përket normës së...

Covid-19 në vend, asnjë viktimë dhe 47 raste të reja në 24 orët e fundit

Asnjë viktimë dhe 47 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë, bën me dije...

TË FUNDIT

Çumani: Situata në “Zyber Hallulli” është shumë e rëndë, fëmijët përdorin hashash

Drejtori i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, ka komentuar raportin e KLSH, ku janë gjetur disa shkelje pas...

Flukset e turistëve të huaj, OBT rendit Shqipërinë të parën në Europë

Organizata Botërore e Turizmit e ka renditur Shqipërinë në vend të parë në Europë dhe të dytë në botë, përsa i përket normës së...

Covid-19 në vend, asnjë viktimë dhe 47 raste të reja në 24 orët e fundit

Asnjë viktimë dhe 47 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë, bën me dije...

Sa paguhen mjekët në Gjermani?

Mjeku shqiptar, Rexhail Ramadani thotë se paga në Gjermani është shumë më e lartë sesa në Maqedoninë e Veriut, prej nga ku emigroi. Në një...

Çumani: Qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po privatizohet. Thirrja për Ramën e SPAK

Drejtor i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, shprehet se qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po gllabërohet nga...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?