Mjekët në RMV apelojnë për vaksinim si e vetmja mundësi shpëtimi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Mjekët në Maqedoninë e Veriut parashikojnë një periudhë edhe më të rëndë të COVID-19 gjatë muajve të mbetur të dimrit për shkak të variantit Omicron.

Mjeku Zllate Mehmedoviq vlerëson se vaksinimi i detyrueshëm do jetë mundësia e vetme për shpëtimin e jetëve të njerëzve.

“Kjo do ishte një zgjidhje e imponuar dhe unë do doja më shumë të theksohej efikasiteti dhe siguria e vaksinave, por kjo gjë nuk u bë prej fillimit të vaksinimit te ne. Prandaj shumë shtete që nuk arritën t’i bindin qytetarët për sigurinë dhe efektin e vaksinave tani po ndërmarrin masa të tilla për detyrim për të shpëtuar sa jetë që munden”, thotë Mehmetoviq.

Infektologu Fadil Cana kritikon sistemin shëndetësor që nuk ka reaguar në kohë për të parandaluar rritjen drastike të shifrave.

“Në këto shifra alarmante, me prezencë të virusit gati në çdo qytetet ku dominant është në kryeqytet, çdo masë tani do të ishte e kotë. Maqedonia e Veriut ka numër të lartë të vdekjeve pasi që sistemi shëndetësor i menaxhuar nga i pari i ministrisë së shëndetësisë në ikje ishte më shumë për pompozitet dhe PR”, thekson Cana.

Gjatë javës së fundit, varianti Omicron është pikasur në 68 për qind të mostrave të analizuara në Institutin e Shëndetit publik.

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse zhvilloi një mbledhje këtë të martë, por nuk vendosi për asnjë masë, pasi i duhet ende kohë për analizë të situatës, përfshirë këtu edhe mundësinë për kthimin e nxënësve në shkolla me prani fizike.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...