Miratohet kabineti i ri qeveritar i Maqedonisë së Veriut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ka miratuar të dielën para mesnatës kabinetin e ri qeveritar, të udhëhequr nga kreu social-demokrat, Dimitar Kovaçevski.

Kabineti i ri qeveritar mori 62 vota pro në parlamentin 120 vendesh, ndërsa 46 ishin kundër.

Kryeministri i ri, Dimitar Kovaçevski, tha se prioritetet e qeverisjes së tij do të jenë nga kapërcimi i krizës ekonomike dhe energjetike, deri te luftimi i pandemisë së coronavirusit.

Përparësi të tjera për kabinetin e tij paraqesin integrimi evropian i vendit, zgjidhja e mosmarrëveshjeve me Bullgarinë fqinje lidhur me gjuhën dhe historinë.

Ndërkohë, të martën në Shkup pritet të udhëtojë kryeministri bullgar Kiril Petkov.

Sofja ka bllokuar procesin e bisedimeve të Shkupit me Bashkimin Evropian. Ky vend konsideron se kombi dhe gjuha maqedonase ekzistojnë që nga viti 1945 dhe i fton autoritetet e Shkupit të pranojnë se kanë rrënjë bullgare.

Kabineti i ri i Maqedonisë së Veriut do të ketë 21 anëtarë. Lidhja Social-demokrate me partnerët e saj më të vegjël kanë 12 vende; Bashkimi Demokratik për Integrim, 6, aq sa kishte edhe në përbërjen e kaluar dhe partia Alternativa do të drejtojë 3 ministri.

Kabineti i ri qeveritar në Maqedoninë e Veriut do të ketë pjesë të saj 10 ministra shqiptarë nga 21 gjithsej.

Në qeverinë e Dimitar Kovacevskit, shqiptarët do të përfitojnë 3 poste ministrore më shumë krahasuar me qeverinë e Zoran Zaev. Kjo për faktin se LSDM për të pasur shumicën në pushtet bëri koalicion me partinë shqiptare Alternativa.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...