Opozita në RMV kërkon zgjedhje të parakohshme, paralajmëron bllokim të Kuvendit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Opozita në Maqedoninë e Veriut vazhdon të këmbëngulë për zgjedhje të parakohshme parlamentare, pas fitores së VMRO DPMNE-së në zgjedhjet lokale.

Partia VMRO DPMNE nga 10 maji do të fillojë me bllokim aktiv të Kuvendit, ndërsa nuk përjashton edhe masa të tjera radikale.

Qeveria thotë se ka legjitimitet të plotë dhe nuk dëshiron zgjedhje tani për tani.

Masat që pritet të marrë opozita maqedonase planifikon bllokimin e të gjitha ligjeve që janë në procedurë, duke dorëzuar dhjetëra-mijëra amendamente teknike.

Gazetari i Euronews Albania Benjamin Arifi, nga Shkupi raportoi se të gjitha ligjet që do vendosen nga shteti do të jenë të bllokuara në Kuvend.

“Opozita e Maqedonisë nuk ka pranuar ultimatumet e VMRO DPNME, të cilët i kanë përcaktuar afatin deri më 10 maj për takimin mes liderëve ku do flitet vetëm për zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Nuk dihet nëse deri në këtë afat do ketë bisedime, për arsye se zyrtarisht nuk ka asnjë takim mes përfaqësuesve të VMRO/DPNME. Lëvizja Besa, Partia qeveritare shqiptare i është bashkuar nismës së bllokimit të kuvendit nga VMRO DPNME”, raportoi Arifi.

Me dorëzimin e këtij numri të madh të amendamenteve për çdo ligj, bëhet e pamundur shqyrtimi i tyre në Kuvend, pasi secili deputet i opozitës do të marrë fjalën për secilin amendament për 10 minuta, plus replika, duke e bërë fizikisht të pamundur kalimin e ligjit.

Kjo është një praktikë e përdorur edhe më parë nga partitë e ndryshme opozitare në Maqedoninë e Veriut, dhe shumicën e rasteve ka funksionuar, duke i ulur liderët e partive në një tryezë për të zgjidhur këtë çështje.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

TË FUNDIT

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Dy të mitur mbyten në liqenin e Prushit në Tiranë

Dy të mitur të moshës rreth 12 vjeç janë mbytur në një liqen në periferi të Tiranës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të zonës së...

Zv.rektorja e Vlorës pro vendimit për mesataren: Po ulej numri i studentëve

Zv.rektorja e Universitetit të Vlorës e cilësoi të drejtë vendimin për uljen e mesatares nga 7.5 në 6.5, për maturantët të cilët duan të...