RMV për krizën e energjisë, Ministri Bekteshi: Subvencionuam 172 milionë euro

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Në Forumin e katërt ekonomik të Tiranës, ishte dhe ministri i Ekonomisë së Maqedonisë së Veriut, Kreshnik Bekteshi, i cili foli për krizën energjetike në vend dhe rajon.

Ai tha se për të mbrojtur familjet dhe bizneset, qeveria po subvencion 80% të çmimitenergjisë, ndërkohë që ka dhënë 172 milionë euro për operatorin energjetik.

“RMV ka ndarë 172 milionë euro për të rritur likuiditetin e kompanisë shtetërore ESM, si shtesë subvencionojmë 80% të energjisë elektrike nëse bazohemi në çmimin e tregut”, u shpreh ai.

Një ndër synimet është edhe përmbushja e nevojave të RMV-së për gazin natyror, për të qenë edhe konkurues në rajon, bëri me dije Bekteshi.

“Në dy vitet e ardhshme do ta trefishojmë kapacitetin instalues në RMV sa i përket burimeve të energjisë elektrike”, u shpreh ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

TË FUNDIT

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...