Ish-kryeministri i RMV-së dënohet me 9 vite burg për herë të katërt

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikola Gruye është dënuar për herë të katërt që nga viti 2018 me nëntë vite burg për shpërdorim detyre.

Ai u shpall fajtor për urdhërimin e shkatërrimit të një kompleksi dhe biznesi shumë milionë eurosh në Shkup, në vitin 2011.

Prokurorët thanë se incidenti ishte një akt hakmarrjeje politike dhe se kompleksi i përkiste kreut të një partie të vogël që sapo ishte larguar nga qeveria e Gruevskit.

Ish-ministri i Transportit të Maqedonisë së Veriut, ish-Kryebashkiaku i Shkupit dhe një Zyrtar komunal janë burgosur për këtë rast në bashkëpunim me Nikola Gruye.

Ata u shpallën fajtorë për deklarimin e rremë të ndërtimit të paligjshëm dhe lehtësimin e prishjes së tij me eksploziv.

Gjykata në Maqedoninë e Veriut urdhëroi që të tre të paguajnë bashkërisht 11 milionë euro dëmshpërblim, përveç dënimeve me burg.

Ish-kryeministri 51-vjeçar jeton në Hungari për më shumë se tre vite, për shkak se ndaj tij rëndojnë shumë akuza të ndryshme.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Dy viktima nga COVID, mbetet i lartë numri i të infektuarve

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit, në lidhje me situatën epidemiologjike të Covid në Shqipëri. Dy persona kanë humbur...

VIDEO | Brenda furgonit me protestues nga Shkodra, s’mungojnë akuzat për Bashën

Demokratët e Shkodrës janë nisur nga qyteti verior në drejtim të Tiranës, për t'iu bashkuar protestës që do të zhvillohet në orën 19:00, në...

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

TË FUNDIT

Dy viktima nga COVID, mbetet i lartë numri i të infektuarve

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit, në lidhje me situatën epidemiologjike të Covid në Shqipëri. Dy persona kanë humbur...

VIDEO | Brenda furgonit me protestues nga Shkodra, s’mungojnë akuzat për Bashën

Demokratët e Shkodrës janë nisur nga qyteti verior në drejtim të Tiranës, për t'iu bashkuar protestës që do të zhvillohet në orën 19:00, në...

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...