Dënohet sërish me burg Gruevski, konfiskohet selia e VMRO-DPMNE

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Gjykata Penale e Shkupit vendosi që të konfiskojë selinë e partisë opozitare maqedonase VMRO-DPMNE dhe 30 selitë e tjera gjithandej Maqedonisë së Veriut për shkak të ndërtimit të paligjshëm.

Gjithashtu për ish-kryetarin e saj, Nikolla Gruevski janë dhënë 6 vite të tjera burg në mungesë për keqpërdorim të pozitës në parti për të ndërtuar objektet e paligjshme.

Bashkë me këtë dënim, Gruesvki në total është dënuar me 25 vite burg.

Shkelja është bërë duke angazhuar kompani ndërtimi që në atë periudhë kishte 70 për qind të të ardhurave nga tenderë shtetërorë, që është në kundërshtim me ligji për financimin e partive politike.

Kryetari aktual i VMRO DPMNE-së Hristijan Mickoski e ka quajtur këtë vendim gjyqësorit si politik dhe të ndikuar nga Qeveria aktuale dhe ka vlerësuar se ideja dhe fuqia e partisë së tij nuk mund të zbehet duke i marrë selitë.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...