BE e SHBA të interesuara për heqjen e vetos bullgare, thotë analisti

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Seladin Xhezahiri nga Instituti Ballkanik për Bashkëpunim Rajonal thotë se diplomacinë amerikane po përpiqet që të zgjidhë ngërçin mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sa i takon integrimit në BE.

Xhazahiri thotë se edhe zhvillimet e fundit në politikën e brendshme bullgare i sheh të ndikuar nga ndërhyrja e SHBA.

Analisti thotë se edhe Komisioneri për Zgjerim, Oliver Varhelyi ka paralajmëruar se mund të ketë lajme të mira më 23 maj.

Sipas tij, nisja e negociatave me RMV është në interes edhe të presidentit francez, Macron, i cili sapo ka nisur mandatin e dytë.

“Nisja e bisedimeve me RMV është një arsye më shumë për Macron që në fillim të mandatit të shënoi një sukses”, tha ai.

Seladin Xhezahiri shtoi se e sheh shumë të vështirë që shumica qeverisëse në RMV të arrijë 84 vota në parlament për të ndryshuar Kushtetutën dhe përfshirë bullgarët si pakicë.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...