Në Maqedoninë e Veriut nuk do të ketë zgjedhje të parakohshme

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Në Maqedoninë e Veriut nuk do të zhvillohen zgjedhje të parakohshme.

Kryetari i Partisë Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti ka deklaruar se pas takimit me partnerët e koalicionit qeverisës, është theksuar rëndësia që ka stabiliteti politik për vendin.

Ndaj, ata kanë nënshkruar deklaratën për mbajtjen e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare në kohën e rregullt të tyre, në vitin 2024.

Ahmeti kërkoi reflektim nga opozita maqedonase dhe ndërprerjen e bojkotit për t’u rikthyer në Kuvend.

Mijëra qytetarë iu bashkuan protestës së mbrëmshme të partisë opozitare maqedonase VMRO DPMNE, para godinës së qeverisë në Shkup.

Me protestën e quajtur “U bë e tepërt” opozita kërkoi zgjedhje të parakohshme parlamentare, pasi qeveria aktuale sipas tyre ka dështuar në menaxhimin e krizës ekonomike dhe energjetike.

Kryetari i VMRO DPMNE-së, Hristijan Mickoski ka kritikuar edhe qasjen e qeverisë në negociatat me Bullgarinë.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...