Kovaçevski kundër propozimit të Macron: Bullgaria po kthehet në të shkuarën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ripërsëriti qëndrimin kundër propozimit të presidentit francez, Emmanuel Macron për krijimin e një unioni të ri politik, në rast se dështon fillimi i negociatave me Bashkimin Europian.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp nga Bruskeli me kryeministrin Edi Rama dhe presidentin serb Aleksandër Vuçiç, Kovaçevski bëri me dije kushtet që duhet të ketë një propozim, për zgjidhjen e ngërçit me Bullgarinë.

“Ne kemi shpallur qëndrimin tonë, vijën e kuqe dhe dua të riafirmoj se propozimi që është i pranueshëm për ne duhet të garantojë këto elemente kyçe: Formulim të pastër për gjuhën maqedonase dhe mbrojtje e qartë për identitetin maqedonas, çështjet historike nuk mund të bëhen pjesë e kornizës negociuese, bisedimet të hapen përpara ndryshimit të Kushtetutës për përfshirjen e bullgarëve, garanci nga BE se nuk do të ketë kushte të reja nga Bullgaria dhe se çdo zgjidhje duhet të marrë miratimin e institucioneve të vendit”, theksoi ai.

Sipas Kovaçevskit, me mos heqjen e vetos, Bullgaria ka vendosur që të rikthehet në të shkuarën.

“Bullgaria ka vendosur të kthehet në të shkuarën dhe të rivendosë një bllokadë që nuk i jep të mirë askutjt, përveç palëve të treta të cilat do të kenë terrene të hapura, për të mbushur boshllëkun që do hapat nga këto hapa të pakujdesshme. Maqedonia e Veriut ka bërë shumë deri më tani, kemi marrë vendime të vështira. është koha për BE të përmbushë premtimet”, tha Kovaçevski.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...