Mickoski: Heq dorë nga zgjedhjet e parakohshme nëse refuzohet propozimi francez

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lideri i opozitës dhe kryetari i partisë VMRO DPMNE, Hristijan Mickoski ka deklaruar se nëse kryeministri maqedonas Dimitar Kovaçevski nuk pranon pranon propozimin francez, ai do të heqë dorë nga kërkesa për zgjedhje të parakohshme.

Deklartën, Mickoski e dha këtë të dielë pas takimit me kreun e qeverisëm Kovaçevski në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, shkruan MKD.

“As për mua personalisht, as për VMRO-DPMNE-në, këto dy dokumente nuk janë të pranueshme. Unë i ofrova Kovaçevskit që të dalë dhe ta refuzojë këtë që është paraqitur  si propozim dhe unë të tërhiqem nga kërkesa për zgjedhje të parakohshme parlamentare”, u shprej Mickoski.

Më herët, Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski deklaroi pas mbledhjes se propozimi i ri francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë është i pranueshëm.

Kjo sipas tij, pasi bëhet fjalë për një kompromis kalimtar, për të nisur bisedimet e anëtarësimit me Bashkimin Evropian.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

TË FUNDIT

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?