Opozita shqiptare në RMV pranon propozimin francez

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për liderin e partisë opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut, Zijadin Sela, propozimi francez është i pranueshëm.

Pas takimit me kryeministrin Dimitar Kovaçevski, Sela tha se gjithçka që e çon shtetin drejt Bashkimit Evropian duhet të përkrahet dhe se Maqedonia e Veriut nuk mund të ketë alternativë tjetër.

Lideri i opozitës do të angazhohet edhe për kualifikimin e gjuhës shqipe si e tillë në Kushtetutë, e jo siç është tani si gjuha që e flasin më shumë se 20 për qind e popullatës.

Këtë të hënë në RMV kanë vijuar konsultimet për propozimin francez për fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian.

Propozimi francez u shqyrtua dje edhe nga Këshilli i Sigurisë, të cilin e thirri presidenti Stevo Pendarovski. Kreu i shtetit pas seancës deklaroi se propozimi francez është i pranueshëm.

Propozimi mbërriti në Shkup të enjten e më pas kryeministri Kovaçevski paralajmëroi proces të gjerë konsultativ me koalicionin qeveritar, presidentin Kuvendin, opozitën, si dhe me shoqërinë civile.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

TË FUNDIT

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?