Kovaçevski: Deputetët do vendosin në Kuvend në lidhje me propozimin francez

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski deklaroi se deputetët do të vendosin në Kuvend në lidhje me pranimin e propozimit francez, çka do të lejonte fillimin e negociatave me BE-në.

Në konferencën e përbashkët për shtyp në Shkup me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel, Kovaçevski theksoi se ky propozim është bërë publik dhe nuk ka agjë për të fshehur.

“Këtu bisedohet nga propozimi i ardhur nga BE për fillimin e negociatave. Gjithësecili prej nesh është i përfaqësuar në Kuvend nga partitë politike. Deputetët do duhet ta marrin vendimin nëse duhen apo jo të fillojnë negociatat. Propozimi ka ardhur nga 27 përfaqësues të vendeve të Bashkimit Evropian, askush nuk ka fshehur diçka”, u shpreh Kovaçevski.

Në lidhje me protestat para godinës qeveritare, kreu i qeverisë maqedonase tha se janë të organizuara nga opozita, që sipas tij, janë kundër anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në Bashkimit Evropian.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Shkëputja nga gazi rus, BE-ja nis planin për të reduktuar varësinë nga Moska

27 anëtarët e Bashkimit Evropian janë në hapat fillestare  të marrëveshjes  për të ulur përdorimin e gazit natyror me 15 për qind. Ata kanë...

Të paktën 8 viktima nga përmbytjet në Korenë e Jugut

Të paktën tetë njerëz kanë vdekur dhe 14 të tjerë janë lënduar, si pasojë e përmbytjeve në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul. Autoritetet vendase...

Armëpushimi Izrael-Palestinë, qytetarët harrojnë luftimet, i rikthehen jetës normale

Ndërsa armëpushimi vijon të mbajë, kufizimet në komunitetet në jug të Izraelit janë hequr dhe impiantet energjetike në Gaza janë rihapur. Ndërkohë, familjet palestineze po...

TË FUNDIT

Shkëputja nga gazi rus, BE-ja nis planin për të reduktuar varësinë nga Moska

27 anëtarët e Bashkimit Evropian janë në hapat fillestare  të marrëveshjes  për të ulur përdorimin e gazit natyror me 15 për qind. Ata kanë...

Të paktën 8 viktima nga përmbytjet në Korenë e Jugut

Të paktën tetë njerëz kanë vdekur dhe 14 të tjerë janë lënduar, si pasojë e përmbytjeve në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul. Autoritetet vendase...

Armëpushimi Izrael-Palestinë, qytetarët harrojnë luftimet, i rikthehen jetës normale

Ndërsa armëpushimi vijon të mbajë, kufizimet në komunitetet në jug të Izraelit janë hequr dhe impiantet energjetike në Gaza janë rihapur. Ndërkohë, familjet palestineze po...

Qeveria e Abazoviç pritet të rrëzohet më 19 gusht, thotë ministri malazez

Ministri i Bujqësisë dhe Administrimit të Ujërave të Malit të Zi, njëkohësisht kryetari i Partisë Popullore Socialiste, Vladimir Jokoviç deklaroi se ka informacione të...

Lionel Messi mund të rikthehet te Barcelona

Barcelona dhe agjentët e Lionel Messit po diskutojnë për mundësinë e rikthimit të argjentinasit në ekipin blaugrana, në verën e vitit 2023. Synimi i klubit...


Sondazh